Klimator, inaczej klimatyzator przenośny bez rury, a może tradycyjny klimatyzator przenośny lub split – który wybrać, aby przetrwać upały?
Okres letni to czas wypoczynku, pięknej pogody i upałów z którymi sobie radzimy na różne sposoby. W tym czasie znikają ze sklepów wszelkiego rodzaju urządzenia, wentylatory, klimatyzatory pokojowe, klimatory domowe a reklamy klimatyzatorów przenośnych wyrastają jak grzyby po deszczu. Podjęcie decyzji o zakupie wentylatora nie stanowi dużego problemu, ponieważ wiemy czego się spodziewać a koszt takiego urządzenia nie jest wysoki.
W przypadku urządzeń typu klimator czy klimatyzator przenośny trudno ocenić skuteczność takich urządzeń na pierwszy rzut oka, przy tym cena jest znacznie wyższa niż zwykłego wentylatora.
Dokonując wyboru między klimatyzatorem przenośnym, klimatyzacją split lub klimatorem. warto poznać cechy, wady i zalety tych urządzeń.
Co to jest klimator innaczej klimatyzator bez rury?
Więc czym jest klimator ? Klimator to urządzenie, które występuje pod wieloma nazwami jak klimatyzer, czy klimatyzator na wodę, często wyszukiwany pod nazwą klimatyzator bez rury. Fachowa nazwa tego typu urządzenia to klimatyzator ewaporacyjny lub klimatyzator adiabatyczny.
Urządzenie schładza powietrze poprzez odparowanie wody czyli ewaporację, często posiada możliwość umieszczania kostek lodu czy innych wkładów chłodzących. Chłodzenie ewaporacyjne wykorzystuje dużą entalpię odparowania wody, wprost ujmując aby woda mogła odparować do powietrza, przejść ze stanu ciekłego w gazowy, musi pobrać z otoczenia pewną ilość energii cieplnej.
Kiedy zachodzi ten proces temperatura powietrza spada, lecz rośnie jego wilgotność. Urządzenie składa się głównie z trzech elementów, zbiornika na wodę, wentylatora wymuszającego ruch powietrza oraz filtru absorpcyjnego (pad celulozowy) nazywany też wymiennikiem ewaporacyjnym.
Sposób działania klimatyzatora bez rury innaczej klimatyzera.
Działanie klimatyzatora ewaporacyjnego opiera się na przepuszczaniu powietrza przez nawilżony filtr absorpcyjny. Powietrze traci część swojej energii cieplnej na rzecz wody, która ewaporuje. W rezultacie temperatura powietrza obniża się, a jego wilgotność wzrasta, a następnie chłodne powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz urządzenia. Wydajność klimatyzatora ewaporacyjnego zależy od temperatury wody w systemie oraz wilgotności powietrza. Urządzenie to wymaga regularnego uzupełniania wody i lodu. Choć jest to bardziej efektywny sposób na ochłodzenie niż użycie samego wentylatora, możliwości regulacji temperatury są ograniczone i zależne od warunków zewnętrznych.
Klimatyzator przenośny czy warto – dobry sposób na upał ?
W odróżnieniu od klimatyzera, klimatyzator wolnostojący działa na takiej samej zasadzie co klimatyzator split lub powietrzna pompa ciepła. Z tą różnicą, że jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są umiejscowione w jednej obudowie, dlatego możemy się spotkać z nazwą klimatyzator monoblok. Jak każdy klimatyzator składa się z dwóch głównych części podstawowych, ze skraplacza z kompresorem który jest sercem układu oraz parownika.
W górnej części klimatyzatora znajduje się wymiennik ciepła, zwany parownikiem. Ciepłe powietrze jest pobierane z tyłu obudowy, potem przechodzi przez parownik, przez który jest ochładzane a następnie wyrzucane do pomieszczenia. Na dole urządzenia znajduje się druga część klimatyzatora jest to wymiennik ciepła zwany skraplaczem. Powietrze przechodząc przez skraplacz odbiera ciepło i jest usuwane przez rurę na zewnątrz budynku. Proces obywa się nieskończenie długo w zależności od potrzeby a czynnik chłodniczy krąży w instalacji zamkniętej. Cykl pracy się powtarza do momentu osiągnięcia żadanej temperatury. Klimatyzator przenośny nie wymaga żadnych poważniejszych prac montażowych, trzeba jedynie zamontować specjalną opaskę na okno by móc odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz. Klimatyzacja wolnostojąc ze względu na swoją budowę potrzebuje czasu by obniżyć temperaturę powietrza w porównaniu do tradycyjnych klimatyzatorów. Na pewno, jest to skuteczniejszy sposób na upał w porównaiu do klimatyzera.
Klimatyzator split – ulga za dnia i wieczorem
Główna zasada działania klimatyzatora split jest identyczna jak poprzednio przedstawionym klimatyzatorem przenośnym. Z tą różnicą że skraplac wraz z kompresorem znajduje się na zewnątrz budynku. Klimatyzator split składa się z dwóch elementów, jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Obje jednostki są połączone ze sobą miedzianymi przewodami transportującymi czynnik chłodniczy a dodatkowy przewód odprowadza skropliny na zewnątrz budynku. Umiejscowienie kompresora i skraplacza na zewnątrz budynku, sprawia że użytkowanie klimatyzacji jest wręcz bezgłośne i możemy korzystać z niego w sypialni. Klimatyzatory split zaliczają się do urządzeń wysoko wydajnych w trybie chłodzenia jak i grzania. W przypadku klimatyzatorów split funkcja grzania stała się standardem, dzieki czemu jest to urządzenie całoroczne i doskonale się sprawdza w okresach przejściowych czy zimowych jako dodatkowe źródło ciepła. Dzięki zastosowaniu systemów filtrów i jonizatorów, klimatyzacja split oczyszcza powietrze z kurzu i dorbnoustrojów.
Klimatyzacja split jest jednym z najpopularnieszych rozwiązań dla biura i domu. Coraz częściej spotykana w mieszkaniach, dzięki wysokiej energoszczędności, wydajności i niemal bezobsługowego użytkowania. Jest to niezawodny sposób na upał, lecz część osób montuje klimatyzację ze względu bezpieczeństwa oraz z troski o najbliższych, którzy są osobami starszymi lub mają problemy kardiologiczne.Rozwiązanie wymaga profesjonalnego montażu, lecz dzięki niemu zyskujemy pewność, że urządzenie jest dobrane odpowiednio do kubatury pomieszczenia. Producenci klimatyzatorów split oferują rozszerzoną gwarancję swoich urządzeń, co również świadczy o ich niezawodności.
Klimatyzator przenośny a klimator domowy ?
Klimatron jest urządzeniem, którego skuteczność zależy w dużej mierze od temperatury wody jaką wlewamy i jak często dorzucamy lodu czy wymieniamy wkłady. Raz na jakiś czas trzeba wyczyść zbiornik i wymienić całą wodę. Zadbać o stały zapas lodu i zmrożonych wkładów w lodówce. Obsługa tego typu urządzenia wymaga od nas ciągłej pamięci o tych drobnych elementach. Skuteczność klimatyzera zależna jest również od wilgotności i temperatury powietrza, przy suchym powietrzu jego skuteczność wzrasta, jednak przy wilgotnym drastycznie spada. Przy wysokich temperaturach nasza lodówka nie będzie wstanie zapewnić odpowiedniej ilości lodu.
Główna wada tego rozwiązania jest brak możliwości nastawienia zadanej temperatury oraz wymaga ciągłej obsługi urządzenia. Zaletą jest niski pobór prądu samego urządzenia, chodź trudno to określić ze względu na zapewnienie stałego dostępu do lodu i schodzonych wkładów. Brak potrzeby montażu rur oraz cena urządzenia, sprawia że to rozwiązanie znajduje swoich zwolenników.
W przypadku klimatyzatorów przenośnych mamy możliwość ustawienia oczekiwanej temperatury, montaż możemy przeprowadzić we własnym zakresie a użytkowanie urządzenia ogranicza się do opróżniania pojemnika z kondensatem. Praca urządzenia nie jest zależna od temperatury powietrza, skuteczniej obniża temperaturę i zapewnia lepszy komfort temperaturowy niż klimatron. Jest to urządzenie dosyć spore, lecz wyposażone w kółka. Wymaga sporo miejsca, możliwości podłączenia rury do okna i gniazdka elektrycznego. Cechuje się wyższym zużyciem prądu i efektywnością w porównaniu do klimatyzera, poza sezonem letnim wymaga miejsca na przechowywanie. Jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjach jak grzanie, klimatyzator przenośny ( klimatyzator monoblock ) z dodatkowymi funkcjami, niekiedy przewyższa ceną klimatyzator split.
Jeżeli nie posiadamy możliwości zamontowania jednostki zewnętrznej na fasadzie budynku, klimatyzator przenośny staje się optymalnym rozwiązaniem.
Klimatyzator split czy przenośny ?
Przyglądając się bliżej klimatyzatorowi przenośnemu, widzimy znaczącą różnice między budową obu urządzeń. Klimatyzator split jest podzielony na dwie jednostki a klimatyzator przenośny tworzy monoblok. Główną przyczyną jest potrzeba mobilności takiego urządzenia, lecz wiąże się to z pewnymi kompromisami o których producenci takich urządzeń nie wspominają. Jak wspomnieliśmy wcześniej klimatyzator przenośny wymaga podłączenia rury, którą odprowadzane będzie ciepłe powietrze z pomieszczenia chłodzonego. Zatem, jeżeli wyrzucamy jakąś ilość powietrzna na zewnątrz budynku, tworzymy w ten sposób podciśnienie w pomieszczeniu. Powstała różnica ciśnień będzie wymuszać ruch ciepłego powietrza z zewnątrz budynku do jego wnętrza. Dodatkowo, rura odprowadzająca gorące powietrze na zewnątrz będzie się nagrzewać i ogrzewać pomieszczenie chłodzone. Przy zakupie klimatyzatora przenośnego warto zwrócić uwagę na średnicę rury odprowadzającej powietrze. W tańszych urządzeniach średnica może być zbyt mała by skutecznie odprowadzać potrzebną ilość gorącego powietrza na zewnątrz co może skutkować mocniejszym nagrzewaniem się przewodu. Istnieje ryzyko że plastikowa rura może wydzielać nieprzyjemny zapach plastiku.
Połączenie klimatyzatora w monoblok sprawia że urządzenie jest głośniejsze od typowej klimatyzacji. W zależności od klasy klimatyzacji może się okazać za głośne, by móc użytkować je w sypialni, warto na to zwrócić uwagę jeżeli zależy nam na cichej pracy urządzenia. Klimatyzator przenośny wyrzuca chłodnie powietrze do góry, które szybko opada i jest zasysane przez klimatyzator. Tworzy się w ten sposób bąbel schłodzonego powietrza wkoło urządzenia, które ponownie jest zasysane jest wyrzucane na zewnątrz. Trudność w równomiernym schładzaniu pomieszczenia, tworzenie się bąbla i poduszki ciepłą pod sufitem, przybiera na znaczeniu przy chłodzeniu większego pomieszczenie.
Klimatyzator split składa się z dwóch jednostek zewnętrznej i wewnętrznej, dzięki czemu unikamy tworzenia się podciśnienia w pomieszczeniu a pomieszczenie jest schładzane równomiernie i zadana temperatura jest osiągana o wiele szybciej. Użytkowanie klimatyzacji split (klimatyzacja ścienna) jest ekonomiczne, zwłaszcza w dłuższym okresie, posiada funkcję grzania w standardzie. W przypadku klimatyzacji przenośnej jest to funkcja dodatkowa i dość znacząco wpływa na cenę, taki klimatyzator często równa się cenowo ze średniej klasy klimatyzatorem split.
Umiejscowienie klimatyzatora pozwala uniknąć tworzenia się poduszki cieplnej pod sufitem, powietrze jest równomiernie schłodzone. Dzięki konstrukcji, klimatyzacja split szybko i sprawnie uzyskuję zadaną temperaturę i jest wstanie schłodzić większą przestrzeń. Zimą stanowi doskonałe źródło ciepła, urządzenie zamienia się w swoistą pompę ciepła. Montaż klimatyzatora typu split wymaga indywidualnej wyceny w zależności od warunków panujących na miejscu montażu.
Wady i zalety klimatyzera (klimator)
Zalety – klimatyzer czy warto ?
- Niski pobór prądu samego urządzenia,
- Mobilność i łatwa obsługa,
- Brak potrzeby montażu,
- Skuteczniejszy niż zwykły wentylator.
Wady klimatyzera
- Niska skuteczność chłodzenia,
- Potrzeba ciągłej obsługi i dbania o zapas lodu,
- Dodatkowe zużycie prądu przy produkowaniu lodu,
- Skuteczność zależna od temperatury wody,
- Przy wysokiej wilgotności wydajność drastycznie spada.
Klimatyzator przenośny czy warto?
Zalety klimatyzatora przenośnego
- Główną zaletą jest bark potrzeby montażu i mobilność urządzenia,
-
Cena klimatyzatora, stanowi największą zachętę,
- Możemy je stosować w wynajmowanych budynkach lub istnieje brak możliwości montażu klimatyzatora tradycyjnego,
- Dodatkowe zużycie ( wytwarzanie lodu w lodówce )
Wady klimatyzatora przenośnego
- Potrzeba podłączenia rury odprowadzającej ciepłe powietrze,
- Klimatyzator wymaga ustawienia przy oknie,
- Skropliny należy odprowadzać raz dziennie,
- Działa dość głośno, większość osób korzysta z nich jedynie w ciągu dnia,
- Niższa skuteczność energetyczna, wyższe zużycie prądu,
- Cena urządzenia drastycznie rośnie w przypadku dodatkowych funkcji np. klimatyzator przenośny z funkcją grzania równa się z ceną klimatyzatora split,
- Wymaga dodatkowego miejsca przy oknie.
Wady i zalety klimatyzatora split.
Zalety klimatyzatora split
- Szybko uzyskuje zadaną temperaturę i równomiernie schładza pomieszczenie,
- Energooszczędność urządzenia, niższe rachunki,
- Wygodne użytkowanie, prosta obsługa,
- Funkcja ogrzewania w standardzie, idealnie się sprawdza w okresach przejściowych,
- Wydajne filtrowanie i oczyszczanie powietrza ( w tym możliwość jonizacji ),
- Producenci klimatyzatorów split częściej oferują dłuższą gwarancje, co dużo mówi o niezawodności tego typu urządzeń,
- Pewność odnośnie jego parametrów i efektywnej pracy.
Wady klimatyzatora split
- Wyższa cena za urządzenie,
- Potrzeba fachowego montażu ( jest to również wymóg otrzymania dłuższej gwarancji).
Podsumowanie, który sposób na upał ?
Podejmując decyzję o zakupie urządzenia, które pomoże przetrwać nam letnie upały, będziemy musieli rozpatrzyć wiele wad i zalet. Każdy typ urządzenia ma swoją charakterystykę. Wybierając nasz sposób na upał w ostateczności będziemy decydować o wyborze rodzaju urządzenia, marki, cech a innymi czynnikami.
0 komentarzy