Jak sprawdzić koszty ogrzewania klimatyzacją ? - Inventor 

Koszty ogrzewania klimatyzacją

Klimatyzacja ogrzewa strumieniem ciepłego powietrza

   O montażu klimatyzacji do domu lub biura myśli się głównie latem, kiedy doskwierają wysokie temperatury lub w galerii handlowej do której wchodzimy w upalny dzień.

Klimatyzacja bezdyskusyjnie pozwala przetrwać największe upały.

Ostatnią rzeczą o jakiej myślimy w tym momencie jest możliwość ogrzewania klimatyzacją i podobnie się dzieje podczas wyboru klimatyzatora.

   Warto nad tym pomyśleć, ponieważ aktualnie wszystkie produkowane klimatyzatory mają opcję ogrzewania lub wręcz podwyższoną wydajność grzewczą jak w przypadku technologii Hyper Heating od Mitsubishi lub Midea-Polska model MISSION EXTREME.

Zatem jak to jest z tym ogrzewaniem przez klimatyzacje.

 

Klimatyzacja z funkcją grzania, czy to tylko marketing ?

   W działaniu klimatyzacji z funkcją grzania nie ma nic odkrywczego, nie ma dodatkowych grzałek czy przesadnego marketingu a jedynie czysta fizyka, którą wykorzystują urządzenia. Wyniku przemian fizycznych zachodzi odbieranie energii cieplnej ze środowiska i jej oddawanie. Włączenie funkcji grzania sprawia że nasz klimatyzator zaczyna oddawać ciepło pobrane z zewnątrz przez jednostkę zewnętrzną. Proces ten wymaga energii, ale jedynie użytej do pracy kompresora i wentylatorów, jest to w istocie powietrzna pompa ciepła. Skuteczność tego typu rozwiązania gwarantuje efektywniejsze ogrzewanie niż tradycyjnymi grzejnikami elektrycznymi, chodź mają pewne ograniczenia.

 

Ogrzewanie domu klimatyzacją ?

   Klimatyzator z funkcją grzania jest urządzeniem całorocznym i współcześnie jest to opcja standardowa w nowo wyprodukowanych urządzeniach. Warto rozważyć instalację klimatyzacji o wyższym współczynniku wydajności cieplnej (COP). Klimatyzacja z ogrzewaniem jest bardzo wydajna w stosunku do np. tradycyjnych grzejników elektryczny. Warto jednak pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury nasz układ może pobierać większą ilość energii elektrycznej. Dostępne modele na rynku działają do -15 °C, niektóre z nich skutecznie grzeją przy -25 °C.

   Jeśli chcemy ogrzewać klimatyzacją cały dom, wymaga to zainstalowania klimatyzacji w systemie multi-split lub doprowadzenie powietrza kanałami do każdego z pomieszczeń. Warto przedyskutować ten pomysł z fachowcem, ponieważ w każdym pomieszczeniu należałoby zainstalować klimatyzator. Dobrze dobrany i zaprojektowany system ogrzewania jest kluczem do skuteczności i oszczędności.

Jeżeli chcemy wykorzystać klimatyzator jako główne źródło ciepła, można rozważyć montaż powietrznej pompy ciepła. Są to urządzenia wykorzystujące taką samą zasadę działania co klimatyzatory, lecz mają szersze możliwości ogrzewania. W tym możliwość ogrzewania wody centralnego ogrzewania.

 

Jakie są zalety i wady ogrzewania klimatyzacją

   Pomimo, że w Polsce doświadczamy coraz cieplejszych zim, stosowanie klimatyzacji jako głównego źródła ciepła jest rzadkie. W  cieplejszych regionach Europy częściej wykorzystuje się funkcje grzania. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej „Temperatura powietrza w zimie 2020/2021 roku utrwaliła silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski.”, co przemawiałoby, za stosowaniem klimatyzacji z opcją grzania jako dodatkowego źródła ciepła w okresach przejściowych. 

 

Zalety stosowania klimatyzacji z funkcją grzania.

  • doskonałe jako dodatkowe źródło ciepła, zwłaszcza w okresach przejściowych jesień / wiosna,
  • tańsze niż stosowanie grzejników elektrycznych,
  • szybko osiąga temperaturę zadaną,
  • urządzenie całoroczne dzięki opcji grzania i chłodzenia,
  • nowoczesne klimatyzacje posiadają zawansowane systemy filtracyjne (mniej pyłu i kurzu),
  • w domkach sezonowych sprawdza się jako jedyne źródło ciepła,
  • czyste źródło ciepła nie ma paleniska, prosta obsługa.

 

Wady korzystania z klimatyzacji z funkcją ogrzewania.

  • konieczność zastosowania kilku klimatyzatorów, jeśli chcemy ogrzać większą powierzchnię,
  • zbyt mała moc grzewcza by stosować klimatyzację jako główne źródło ciepła,
  • zaleca się stosowanie urządzeń wyższej mocy by swobodnie korzystać z funkcji grzania.

 

Jaka jest wydajność klimatyzacji z funkcją grzania ?

   Aby mówić o wydajności grzewczej jakiegokolwiek klimatyzatora ściennego czy przypodłogowego z funkcją grzania, trzeba traktować klimatyzacje jak powietrzną pompę ciepła  (pompa ciepła powietrze-powietrze). Jednym z najważniejszych parametrów powietrznych pomp ciepła jest współczynnik efektywności (COP), skrót pochodzi z angielskiego Coefficient of Performance. Określa on stosunek użytecznej mocy cieplnej do pobranej energii elektrycznej, zużytej przez silnik sprężarki i wentylatory. Co nam mówi współczynnik COP ? Ile pompa ciepła dostarcza energii do ogrzewania domu a ile zużyliśmy podczas pracy urządzenia.

 

Przykład:

1 kW – energia pobrana z sieci elektrycznej

3 kW – energia uzyskana z zewnętrznego źródła ciepła, w naszym przypadku to powietrze.

3 kW + 1 kW = 4

Nasz SCOP wynosi:

COP = 4 kW / 1 kW = 4

 

   Doskonale widzimy że bilans dostarczonej energii elektrycznej a uzyskanej energii cieplnej jest czterokrotnie wyższy.
Grzanie klimatyzatorem zimą w sezonie wymaga od nas przyjęcia, że temperatura będzie zmienna i często poniżej zera a to wpływa na wydajność grzewczą klimatyzatora. Wiemy że ogrzewanie klimatyzacją jest skuteczne, ale w ostateczności interesuje nas ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją.

 

Więc jakie są koszty ogrzewania klimatyzacją ?

  Na przykładzie klimatyzatora split, Fujitsu, A0YG07KGCA dokonaliśmy prostych obliczeń by wyliczyć ile klimatyzator pobiera energii elektrycznej miesięcznie. W tabeli sezonowe zużycie energii dla trybu grzanie. Przykładowy klimatyzator zużywa 628 kWh, zakładając orientacyjnie, że sezon grzewczy trwa 6 – 7 mc  miesięcznie zużycie wynosi:

 

tabela. klimatyzator Fujitsu A0YG07KGCA, zużycie prądu, moc.

 

628 kWh / 6 mc =  104 kWh na miesiąc

Przyjmujemy że średni koszt 1 kWh wynosi 0,65 zł:

104 kWh * 0,65 zł = 67,6 zł na miesiąc

 

Sezonowe zużycie prądu można równieższ sprawdzić na etykiecie klimatyzatora.

Etykieta, zużycie prądu przez klimatyzator zimą.

   Korzystając z katalogu producenta lub etykiety, bardzo szybko jesteśmy wstanie wyliczyć koszty ogrzewania klimatyzatorem. Oczywiście warto pamiętać że jest to przykład i wpływ na zużycie może mieć wiele czynników. Przy ogrzewaniu większej ilości pomieszczeń sam koszt ogrzewania klimatyzacją wzrośnie o ilość zastosowanych urządzeń. 

Ile zużywa prądu klimatyzator w sezonie letnim - koszty użytkowania klimatyzacji

Jeżeli chcemy obliczyć ile w sezonie letnim zużyjemy prądu. Działamy analogicznie jak poprzednio z tabeli danych technicznych lub etykiety produktowej odczytujemy zużycie prądu. Nasz przykładowy klimatyzator Fujitsu A0YG07KGCA w sezonie letnim zużywa 82 kW/h przez cały sezon letni. Dla uproszczenia zakładamy, że sezon trwa tylko lipiec i sierpień. Po przemnożeniu 0,65 zł * 82 kW/h  wychodzi 53,3 zł, można przyjąć że na miesiąc koszt użytkowania klimatyzacji to 26,65 zł.

 

Podsumowanie

Decydując się na klimatyzacje jako źródła ciepła lub chłodu w upalne dni, warto zastanowić się nad wieloma kwestiami. Artykuł podaje orientacyjne wyliczenia, głównie kierujemy się danymi producenta. Cena użytkowania zależy od wielu czynników jak kubatura pomieszczenia, strona nasłonecznienia, grubość izolacji czy sama cena za 1kW/h, która różnić się może w zależności od regionu polski.

W doborze klimatyzatora powinniśmy się kierować wsparciem profesjonalistów, by uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Nasza firma oferuje kompleksowe usługi montażu klimatyzacji. Kierujemy się potrzebami każdego klient, zapewniamy wsparcie przy wyborze urządzenia po realizacje inwestycji aż po serwis.