Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu? Co warto wiedzieć. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji do domu ?

użytkowanie klimatyzatoraW artykule znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań, ile kosztuje komplet instalacji klimatyzacyjnej, co wypływa na cenę montażu klimatyzacji oraz koszt miesięczny klimatyzacji i jej roczny serwis. Okres letni to czas upałów, gdzie budynki nagrzewają się do tego stopnia, że ciężko jest wytrzymać nawet wieczorem. Po pracy lub w weekend szukamy sposobu na obniżenie temperatury ciała, szukamy ukojenia nad wodą jeśli mamy taką możliwość. Upał skłania nas do refleksji i zastanowienia się nad montażem klimatyzacji w domu lub w biurze. Klimatyzacja jest standardem od wielu lat w dużych obiektach komercyjnych jak centra handlowe czy hotele. Obecnie z roku na rok coraz więcej osób decyduję się na instalację klimatyzacyjną we własnym domu.

 

 

 

 

Klimatyzator – cena bez montażu.

klimatyzacja w kuchni

Zanim odpowiemy ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu czy w domu, pierwszym elementem, który wpływa na cenę jest typ i rodzaj klimatyzatora. Cenę interesującego nas klimatyzatora możemy sprawdzić w cenniku producentów klimatyzatorów.

Przykładowe cenniki klimatyzatorów:

źródło: www.schiessl.pl

Zakres cen klimatyzatorów jest dość spory, wpływ na cenę ma głównie jego moc, marka oraz funkcje dodatkowe jak możliwość sterowania smartfonem czy jonizacji powietrza. Bez fachowej wiedzy, wybór klimatyzatora może być dość trudny. Według cennika producenta Hisense cena kompletu klimatyzacji pokojowej waha się od 2590 - 6370 złotych.

Na cenę ma również wpływ rodzaj klimatyzatora, podział wynika głównie ze sposobu montażu:

  • klimatyzator ścienno-sufitowy,
  • klimatyzator podłogowy,
  • klimatyzator kasetonowy.

W większości domów i biur montuje się klimatyzatory ścienno-sufitowe typu split. Jednostka wewnętrzna najczęściej montowana jest na ścianie pod sufitem. Jest to rozwiązanie najbardziej optymalne pod względem wyboru i kosztów. Widoczność klimatyzatora nie przeszkadza większości użytkownikom, oferta producentów jest szeroka o zróżnicowanym designie. Jeśli chcemy zamontować klimatyzator kasetonowy lub podłogowy musimy się liczyć ze wzrostem ceny.

 

Koszt montażu klimatyzacji

Więc ile kosztuje założenie klimatyzacji w domu. Koszt wykonania montażu klimatyzacji jest uzależniony od wielu czynników:

  • warunków panujących na miejscu montażu,
  • długość instalacji (freonowej, elektrycznej oraz odprowadzenia skroplin),
  • sposób odprowadzenia kondensatu,
  • wysokość oraz sposób montażu jednostki zewnętrznej,
  • inne czynniki.

Montaż klimatyzatora przez profesjonalistów wiąże się z napełnieniem czynnikiem instalacji i prawidłowym uruchomieniem urządzenia jest to warunek otrzymania gwarancji producenta. Próba montażu na własną rękę najczęściej się kończy utratą gwarancji producenta i możliwości naprawy z tego tytułu. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze na montażu możemy szybko utracić, ponieważ będziemy musieli ponieść koszty naprawy klimatyzatora. Bez wyżej wymienionych informacji trudno ocenić właściwy koszt montażu, a ceny podawane w Internecie często są orientacyjne i nie stanowią oferty. Mają jedynie zachęcić do decyzji i często bywa że koszt montażu różni się znacznie od podanego na stronie.

Jak widać cena montażu klimatyzacji jest uzależniona od wielu czynników, które wpływają na ostateczną cenę z tego powodu wykonuje się wycenę indywidualną. 

 

Etykieta klimatyzatora Hisense ka35xr0e

Ile prądu zużywa klimatyzacja

Większości sposobów wyliczenie ile prądu zużywa klimatyzacja  sprowadza się do etykiety produktowej lub danych technicznych podawanych w każdym katalogu produktowym. Większość danych i katalogów jest szeroko dostępnych w Internecie.

 

Przykładowo mamy model klimatyzatora Hisense KA35XR0E o mocy chłodniczej 3,5 kW, doskonale się sprawdzi w pomieszczeniu o 30 – 40 m2 o standardowej wysokości. Na etykiecie jest zawarta informacja o sezonowym zużyciu prądu w dwóch trybach chłodzenia oraz grzania. Nasz przykładowy klimatyzator zużywa w sezonie 144 kW/h, luźno można przyjąć że czas upałów to głównie dwa miesiące lipiec i sierpień.  Zużycie prądu wynosi 72 kW/h na miesiąc.

 

 

Koszty użytkowania klimatyzacji w domu

Jeżeli przyjmiemy cenę za 1 kW/h to 0,70 groszy to mnożąc sezonowe zużycie prądu możemy łatwo wyliczyć koszt użytkowania klimatyzacji w domu w okresie letnim. Czyli 0,70 * 144 kW/h daje nam koszt użytkowania klimatyzacji wysokości 100,80 złotych. Warto pamiętać że koszt użytkowania może się różnić ze względu rodzaj izolacji budynku, mocy samego urządzenia czy warunków pogodowych.

serwis klimatyzacji

Koszt serwisu klimatyzacji

Na koszt użytkowania klimatyzacji w domu składa się również sam serwis urządzenia czyli przegląd, wymiana filtrów lub inne naprawy. Z tego powodu jest to usługa wyceniana indywidualnie.

 

Podsumowanie - koszt montażu klimatyzacji w domu.

Na ostateczny koszt wykonania instalacji składa się cenna kompletu instalacji, czyli jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, którą sprawdzimy w cenniku producenta. Natomiast koszt montażu instalacji klimatyzacyjnej jest uzależniony od wielu czynników, które mają ostateczny wpływ na cenę końcową. Dlatego zachęcamy do kontaktu w celu wyceny montażu.

W okresie zimowym klimatyzator stanowi dodatkowe źródło ogrzewania, urządzenie jest wydajniejsze niż typowe grzejniki elektryczne. Decydując się na klimatyzację musimy się liczyć ze stałymi kosztami użytkowania rocznym przeglądem oraz zużyciem prądu.