Przez wiele lat klimatyzacja postrzegana była jako urządzenie jedno funkcyjne, służyła głównie do schładzania pomieszczeń.
Obecnie klimatyzator dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów może spełniać funkcję oczyszczacza powietrza.
Osoby wrażliwe na pyłki kwiatów lub dbające o jakość powietrza w domu, tym bardziej się ucieszą z dodatkowych funkcjonalności klimatyzacji.
Wybór odpowiedniej klimatyzacji może być trudnym zadaniem. Wszystko sprowadza się do Twoich potrzeb i budżetu.
Nie należy jednak poprzestawać na samej znajomości odpowiedniej marki i modelu.
Dodatkowe funkcje jak ogrzewanie, osuszanie czy oczyszczanie powietrza mogą być równie ważne co chłodzenie.
Skuteczność klimatyzacji w oczyszczaniu powietrza.
Istnieje kilka różnych typów dostępnych klimatyzatorów, które mogą spełniać funkcję oczyszczacza powietrza. Do najpopularniejszych należą klimatyzacje ścienne inaczej zwane split.
O skuteczności klimatyzacji w oczyszczaniu powietrza w dużej mierze decyduje klasa zastosowanych filtrów i obecność dodatkowych technologii filtrujących.
System filtrujący w naszym pożądanym klimatyzatorze, będzie się składał z minimum filtru siateczkowego i odpowiedniej klasy filtru HEPA, sam filtr zapewnia ponad 99% skuteczności.
Filtry i urządzenia poprawiające jakość powietrza montowane w klimatyzatorach:
- filtr węglowy zdolny pochłaniać szkodliwe gazy,
- filtr elektrostatyczny jest zdolny wyłapać cząstki rzędu tysięcznych części mikrometra,
- ledy UV-C cechujące się zdolnością zabijania (bakterii, pleśni, wirusów),
- filtry pokryte katechinami, jonami srebra czy witaminą C mają na celu zabijanie osiadłych na nich patogenów.
- systemy samoczyszczące – automatycznie osuszają wnętrze klimatyzatora, zapobiegając rozwojowi grzybów i bakterii.
- ozonatory – generują ozon, który skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i pleśnie, choć wymagają ostrożnego stosowania.
- jonizatory / technologia plazmowa – wykorzystuje zjonizowane gazy do rozkładania zanieczyszczeń i eliminacji mikroorganizmów.
- czujniki jakości powietrza – automatycznie dostosowują pracę klimatyzatora do aktualnego poziomu zanieczyszczeń.
- powłoki antybakteryjne – stosowane na powierzchniach wewnętrznych klimatyzatora, zapobiegają rozwojowi bakterii i pleśni.
Klimatyzator przenośny jako oczyszczacz powietrza?
W dużej mierze skuteczność klimatyzatora w oczyszczaniu powietrza zależy tylko od samego systemu filtracji, od zastosowanych filtrów. Jednak klimatyzacja przenośna często tworzy w pomieszczeniu podciśnienie. Przez co do budynku dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz w sposób niekontrolowany, a wraz z nim zanieczyszczenia powietrza i nowe alergeny.
Jeżeli zależy nam na czystym powietrzu, wolnym od alergenów i pyłków warto rozważyć wybór klasycznego klimatyzatora ściennego. Zapewnia on czystsze powietrze i skuteczniej usuwa alergeny z otoczenia. Ponadto jest znacznie wydajniejszy niż klimatyzator przenośny.
Poza sezonem letnim klimatyzator przenośny może pracować jako oczyszczacz powietrza i doskonale pełnić tę funkcję, ponieważ nie ma potrzeby odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz.
Czyste powietrze z klimatyzatora o czym warto pamiętać.
Klimatyzator jest swego rodzaju filtrem dla szkodliwych substancji i alergenów w powietrzu. By działał prawidłowo, musi być odpowiednio konserwowany.
Serwis klimatyzacji raz do roku to absolutne minimum. Producenci zalecają serwis klimatyzacji dwa razy do roku, przed sezonem letnim i zimowym.
Jeżeli klimatyzator jest regularnie używany, zaleca się czyścić filtr klimatyzatora i górną osłonę co 2 tygodnie lub zgodnie z zaleceniami producenta.
Zaniedbany klimatyzator jest często źródłem mitów na temat szkodliwości klimatyzacji. Należy pamiętać, że klimatyzator to urządzenie i jak każde urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji.
Dodatkowe funkcje klimatyzacji – co warto wiedzieć.
Klimatyzacja ma wiele dodatkowych funkcji, które mogą być przydatne w codziennym życiu. Można ją zaprogramować tak, aby włączała się i wyłączała o określonych porach dnia lub nocy.
Czujnik zanieczyszczenia powietrza pomoże w kontroli jego jakości w domu a tryb autoczyszczenia pozwoli na w utrzymanie klimatyzatora w czystości.
Funkcja ogrzewania klimatyzatorem.
Współcześnie, każdy nowy klimatyzator ma funkcję ogrzewania. Oznacza to, że klimatyzator może nie tylko chłodzić, ale również ogrzewać pomieszczenie.
Tego typu ogrzewanie, doskonale się sprawdza w okresach przejściowych. Ogrzewanie klimatyzacją jest wydajniejsze niż korzystanie z typowych grzejników elektrycznych.
Ponadto funkcja grzewcza klimatyzatora jest bardziej przyjazna środowisku.
Tryb osuszania w klimatyzacji.
Funkcja osuszania powietrza jest najczęściej oznaczana jako DRY. Doskonale się sprawdza w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Warto tutaj wspomnieć, że osuszanie powietrza jest naturalnym procesem, działania klimatyzacji ale nie wszystkie urządzenia posiadają taki tryb.
Jeżeli zależy nam na klimatyzacji nie tylko do chłodzenia, ale również osuszania powietrza. Warto sprawdzić, czy dany model posiada tryb osuszania.
Funkcja autoczyszczenia klimatyzatora.
Funkcja automatycznego czyszczenia jest to funkcja dezynfekcji wnętrza klimatyzatora. Zapobiega rozrostowi szkodliwych mikroorganizmów. Należy tutaj zaznaczyć, że tryb automatycznego czyszczenia ma na celu utrzymanie optymalnej czystości i nie zastępuje serwisu czy regularnego czyszczenia filtrów.
Autoczyszczenie przeważnie polega na zamrożeniu parownika, a następnie błyskawicznym suszeniu i podwyższeniu temperatury do 56ºC. Dodatkowo może zachodzić proces sterylizacja jonami. Chodź każdy producent, ma swoją własną technologię i może się ona różnić od konkurencji.
Filtr jako serce, każdego oczyszczacza powietrza.
Filtr to serce każdego systemu oczyszczania powietrza, czy to klimatyzatora, czy zwykłego oczyszczacza.
Jego rodzaj i parametry decydują o zdolności do oczyszczania powietrza.
Bez filtra powietrza żaden system oczyszczania powietrza nie może sprawnie funkcjonować.
Wszelkiego rodzaju dodatkowe rozwiązania wspomagające, takie jak lampy UV, jonizatory są wsparciem dla podniesienia jakości powietrza, ale nie są w stanie samodzielnie oczyścić powietrza.
Omówimy najczęściej spotykane rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza i klimatyzatorach.
Podział filtrów powietrza, stosowanych w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza.
Filtry możemy podzielić na dwa rodzaje są to filtry mechaniczne oraz chemiczne. Podział wynika z wielkości i rodzajów zanieczyszczeń z którymi mają sobie poradzić nasze filtry. Zanieczyszczenia w powietrzu powstają wyniku działalności człowieka lub przyrody.
Czym jest filtr mechaniczny?
Filtry mechaniczne należą do elementów, których zadaniem jest poprawa jakości danej substancji. W naszym przypadku jest to powietrze. Proces filtracji opiera się na zasadzie wychwytywania większych cząstek znajdujących się w powietrzu przez wkład filtracyjny. Jego skuteczność zależy w głównej mierze od zastosowanego rodzaju materiału i jego zdolności wychwytywania zanieczyszczeń fizycznych. Wkłady filtracyjne mogą się składać z wielu różnych materiałów jak włókna, papier, czy siatek z tworzyw sztucznych, metalowych etc. Taki filtr nie zmienia składu chemicznego powietrza.
Czym są filtry chemiczne?
Filtry chemiczne są rodzajem filtra, który jest stosowany w celu usuwania szkodliwych substancji z powietrza. Substancje te mogą być toksyczne i mogą powodować alergie lub inne problemy zdrowotne. Wkłady filtracyjne mają właściwości wychwytywania, czyli adsorpcji i wiązania cząsteczek, atomów lub jonów substancji szkodliwych. Najczęściej spotykanym wkładem filtracyjnym jest węgiel aktywny, dodatkowo może być wzbogacony srebrem lub inną substancją.
Najpopularniejsze filtry powietrza znajdują się w klimatyzatorach.
- filtr siatkowy
- filtr węglowy
- filtry EPA oraz HEPA
- filtry fotokatalityczne
- filtry katechinowe
- filtr elektrostatyczny
Filtr siatkowy
Często nazywany filtrem wstępnym, zbudowany z cienkiej siatki z tworzyw sztucznych. Zatrzymuje większe ciała stałe w postaci sierści, kurzu pyłu. Zabezpieczy mechanizm klimatyzatora przed osiadaniem większych cząsteczek zanieczyszczeń lub przed jego nieuszkodzeniem.
Zabrudzony filtr wstępny jest często przyczyną obniżenia wydajności naszego klimatyzatora. Dlatego tak ważne jest dbanie o jego stan i czyszczenie go. Poziom zabrudzenia możemy ocenić gołym okiem, ponieważ filtr zatrzymuje największe zanieczyszczenia zawarte w powietrzu.
Aktywny Filtr węglowy
Jeżeli myślimy o czystym powietrzu to filtr węglowy, jest jednym z najważniejszych elementów naszego systemu oczyszczania w klimatyzatorze.
Skutecznie usuwa z powietrza, trujące i niebezpieczne związki chemiczne a jego porowatość zatrzymuje dodatkowo pyłki i kurz. Tym samym może pełnić funkcję filtru chemicznego i mechanicznego.
Filtracja węglowa istnieje od dawna, ale dopiero w latach 50 ubiegłego wieku została zastosowana w klimatyzacji. Pierwsze zastosowanie filtracji węglowej do chłodzenia miało miejsce w Stanach Zjednoczonych, kiedy to pewien budowniczy domu postanowił dodać filtr węglowy do swojego klimatyzatora. Zrobił to, ponieważ każdego lata cierpiał na alergię z powodu wszystkich pyłków w powietrzu.
Filtry EPA i HEPA
Nazwa filtru jest akronimem słów z języka angielskiego, High Efficiency Particulate Air. W tłumaczeniu oznacza wysokowydajny filtr cząsteczkowy powietrza. Filtry EPA czy HEPA wykorzystują proces mechanicznego oddzielania zanieczyszczeń. Pył, kurz czy pyłki wychwytywane są w momencie uderzenia w materiał filtracyjny.
Filtry EPA są zaprojektowane tak, aby zatrzymać większe cząsteczki przed dostaniem się dalej do pomieszczenia, podczas gdy filtry HEPA są wykonane z drobniejszych materiałów i są wydajniejsze w zatrzymywaniu mniejszych cząsteczek. To sprawia, że są one idealne dla osób, którym doskwierają różnego rodzaju alergeny od kurzu po pyłki.
Filtry HEPA wyłapują ponad 99% zanieczyszczeń stałych znajdujących się w powietrzu. To sprawia, że są one idealne dla klimatyzatorów, oczyszczaczy powietrza oraz innych urządzeń jak np. odkurzacze.
Filtry katechinowe
Filtry katechinowe należą do grupy filtrów mechanicznych. Dzięki połączeniu katechiny z zielonej herbaty z materiałem filtrującym filtr zyskuje zdolność do zabijania patogenów i sterylizacji powietrza.
Według producentów tego typu filtry neutralizują one substancje szkodliwe zawarte w dymie tytoniowym oraz zatrzymują najbardziej szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia atmosferyczne.
Filtr elektrostatyczny (jonowy)
Elektrostatyczne filtry powietrza składają się z elektrod jonizujących, które silnie jonizują powietrze. Występują jako dodatkowy filtr podwyższający skuteczność oczyszczacza powietrza.
Jonizator emituje niewidoczne jony ujemne, które w zetknięciu z patogenami, roztoczami i innymi alergenami niszczą ich budowę.
Filtry fotokatalityczne
Zasada działania filtru opiera się o reakcję chemiczne, które wywołuje światło UV-C w połączeniu bakteriami i wirusami. Sam filtr zbudowany jest z tlenku tytanu, który nasila efekt działania światła UV-C. Potrafi usunąć z powietrza substancje szkodliwe jak kwas octowy, formaldehyd czy amoniak. Producenci klimatyzatorów i oczyszczaczy powietrza mogą stosować różne rozwiązania w filtrach fotokatalicznych.
Inne filtry stosowane w klimatyzatorach i oczyszczaczach.
W klimatyzacji wykorzystuje się różnego rodzaju filtry mechaniczne w połączeniu z różnymi substancjami, które mają zapewnić dodatkową sterylizację.
Możemy się spotkać z filtrami z jonami srebra, które mają silne właściwości bakteriobójcze dzięki katalitycznym właściwościom srebra. Filtry z witaminą C, które mają neutralizować chlor zawarty w powietrzu, czy też zmniejszać stres domowników. W jakim stopniu skuteczne są tego typu rozwiązania trudno ocenić.
Jakość powietrza, jak ją się mierzy?
Przy szukaniu oczyszczacza powietrza lub klimatyzatora z funkcją oczyszczania, spotkamy się z symbolami PM10, PM2,5 lub PM1. Indeksy PM wskazuje nam ilość pyłów zawieszonych w powietrzu w jednym metrze sześciennym, cyfry oznaczają ich maksymalną średnicę. Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza może być wyposażona w czujnik z oznaczeniem PM lub wskaźnik czystości powietrza.
- PM10 pył zawieszony o średnicy do 10 μm,
- PM2,5 pył zawieszony o średnicy do 2 μm,
- PM1,0 o średnicy o średnicy do 1 μm.
Wielkości pyłu zawieszonego w powietrzu są tak abstrakcyjne, że trzeba je przyrównać bardziej rozpoznawalnego obiektu jakim jest ludzki włos.
źródło:Particulate Matter (PM) Pollution | US EPA
Jak wybrać odpowiedni klimatyzator z funkcją oczyszczacza powietrza.
Producenci klimatyzatorów chętnie się chwalą możliwościami, jakie mają ich urządzenia. Systemy oczyszczania powietrza często kryją się pod własnymi nazwami jak w przypadku Panasonica nanoe™ X lub Hisense Jonizator HI-NANO czy koreańskiego producenta LG Uvnano™, Jonizator Plasmaster™Ionizer+. Jednak to nie mówi nam o skuteczności oczyszczania powietrza.
Sercem każdego systemu oczyszczania powietrza jest filtr powietrza i to na niego warto zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Zdolność oczyszczania powietrza wynika z klasy filtra lub filtrów zastosowanych w klimatyzatorze.
W przypadku filtrów EPA oraz HEPA możemy się spotkać z oznaczeniami:
- E10 – skuteczność na poziomie 85%
- E11 – skuteczność na poziomie 99%
- E12 – skuteczność na poziomie 99,5%
- H13 – skuteczność całkowita filtracji to 99,95%
- H14 – skuteczność całkowita filtracji to 99.995%
Proces oczyszczania powietrza w klimatyzacji lub oczyszczaczu powietrza przebiega bardzo podobnie. Powietrze jest najpierw wstępnie filtrowane, następnie przechodzi przez filtr EPA lub HEPA. Tak oczyszczone powietrze podaje się dodatkowej obróbce, jak jonizacja czy naświetlaniu. Oczywiście system może zawierać szereg innych filtrów lub ich kombinację. Jednak to na co warto w pierwszej kolejności zwracać uwagę to klasa filtrów.
Filtr kombinowany 4w1 Hisense
Klimatyzatory z funkcją oczyszczania – przykładowe modele.
Klimatyzator Hisense QG25XV0EG, Linia: Energy Pro+
Klimatyzator Hisense QG25XV0EG, wysoką jakość powietrza gwarantuje filtr kombinowany 4 w 1, który skutecznie usuwa wszystkie zanieczyszczenia, kurz, zapach oraz odświeża powietrze. Dodatkowo filtr z węglem aktywnym pochłania szkodliwe substancję, wychwytuje także chemikalia, opary i dym papierosowy. Model jest wyposażony w jonizator powietrza – uwalnianie jonów o wysokim stężeniu, tworząc zdrowe środowisko i chroniąc zdrowie.
Tryb pracy: Inwerter o wysokiej sprawności
- Moc chłodnicza: 2600 W
- Moc grzewcza: 3200 W
- Troska o zdrowie z HI-NANO
- Komunikacja przez Wi-Fi
- Szerokość: 835 mm
- Wysokość: 305 mm
- Głębokość: 198 mm
Klimatyzator Panasonic KIT-Z25-XKE, Linia Etherea
Panasonic KIT-Z25-XKE to jeden z najnowocześniejszych klimatyzatorów na rynku wyposażony w funkcję oczyszczania powietrza oraz w technologię jonizacji powietrza NanoeX. Technologia jest rozwijana od 20 lat i jej skuteczność została dowiedziona w badaniach.
- Moc chłodnicza: 2500 W
- Moc grzewcza: 3400 W
- Jonizator powietrza NanoeX
- Komunikacja przez Wi-Fi
- Szerokość: 870 mm
- Wysokość: 295 mm
- Głębokość: 229 mm
Klimatyzator LG AP09RT, Standard Plus z oczyszczaniem powietrza
Klimatyzacja LG AP09RT wyposażona jest w system oczyszczania powietrza. Dzięki czujnikowi PM 1.0 klimatyzator wykrywa mikroskopijne cząsteczki kurzu i automatycznie uruchamia dyfuzor jonowy. System filtracji wychwytuje najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Klimatyzator na bieżąco wyświetla stan jakości powietrza.
- Moc chłodnicza: 2500 W
- Moc grzewcza: 3300 W
- Plasmaster™Ionizer+
- Komunikacja przez Wi-Fi
- Szerokość: 857 mm
- Wysokość: 348 mm
- Głębokość: 189 mm
Podsumowanie
Nowoczesne klimatyzatory to nie tylko urządzenia do regulacji temperatury, ale także zaawansowane systemy poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniach. Działając jako oczyszczacze powietrza, klimatyzatory wykorzystują szereg technologii i filtrów, aby skutecznie eliminować zanieczyszczenia, alergeny i szkodliwe substancje z otoczenia.
Wybierając klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza, warto zwrócić uwagę na klasę zastosowanych filtrów (np. HEPA) oraz dodatkowe technologie i urządzenia oczyszczające. Pamiętajmy jednak, że pomimo zastosowanie zawansowanych systemów odkażania, oczyszczania etc., regularna konserwacja i czyszczenie urządzenia są kluczowe dla utrzymania jego skuteczności w poprawie jakości powietrza.
Współczesne klimatyzatory, dzięki zaawansowanym systemom filtracji i oczyszczania, stają się kompleksowymi urządzeniami dbającymi o komfort termiczny oraz czystość powietrza w naszych domach i biurach.
0 komentarzy