Czy głośny klimatyzator u sąsiada nie pozwala ci spać? Czy Twój klimatyzator doprowadza cię lub twojego sąsiada do szału – jak temu zaradzić? Wszystkie klimatyzatory wytwarzają pewien poziom hałasu. Jak głośny może być klimatyzator? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w powyższym artykule.
Jaki jest dopuszczalny poziom hałasu w rejonie budynków mieszkalnych.
Montaż klimatyzatora większości przypadków wiąże się z instalacją jednostki zewnętrznej na elewacji lub balkonie. Jedynie w przypadku klimatyzatorów przenośnych, nie ma takiej potrzeby. Przed montażem klimatyzacji w mieszkaniu, bloku, domu wielorodzinnym musisz zadbać o to, aby nie generowała ona zbyt dużego hałasu.
Przy ruchliwej alei hałas nowoczesnego klimatyzatora raczej nie zwróci uwagi sąsiadów. Jeśli jednak mieszkamy w spokojnej okolicy lub w bloku, monotonny dźwięk pracy kompresora i wentylatora, może być dla naszych sąsiadów wyjątkowo irytujący i uciążliwy.
Według „Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”. Podczas pracy jednostki zewnętrznej klimatyzatora lub pompy ciepła, hałas emitowany przez urządzenie na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej nie może dochodzić do poziomu 50 dB w ciągu dnia a w nocy 40 dB. Natomiast w zabudowie wielorodzinnej jak blok, budynki szeregowe, poziom hałasu w ciągu dnia nie może przekraczać 55 dB, w nocy 45 dB.
Dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku.
źródło: Dziennik Ustaw – rok 2014 poz. 112
Do czego przyrównać dany poziom hałasu i jakie są jego skutki dla zdrowia?
- 20 – 30 dB: Poziom dźwięku można przyrównać do szeptu, szumu spokojnej ulicy. Jest obojętny dla naszego zdrowia, swobodnie możemy pracować lub wypoczywać.
- 40 – 50 dB: Normalna rozmowa, szmery i szum w biurach, budynkach. Dźwięk dla większości osób obojętny.
- 60 – 70 dB: Dźwięk odkurzacza, głośna rozmowa, wnętrze głośnej restauracji.
- 80 dB: Przejeżdżający motocykl lub pociąg, głośna muzyka w pomieszczeniu. Dźwięk szkodliwy dla naszego zdrowia, zbyt długie przebywanie może powodować uszkodzenia słuchu.
- Do 90 dB: Ruch uliczny, hałas drogowy.
- 110 dB: Dyskoteka, hałas na korytarzu szkolnym, młot pneumatyczny. Dźwięk na trwałe może uszkodzić słuch lub powodować inne dolegliwości zdrowotne.
- 130 dB – 150 dB: Wirnik helikoptera w odległości 5 metrów, start myśliwca, wystrzał z karabinu. Wywołuje trwałe uszkodzenia słuchu i zdrowia.
- 160 dB: Wybuch petardy, bomby.
źródło: Poziom natężenia dźwięku – Wikipedia
Dlaczego mój klimatyzator jest tak głośny?
Stały i jednostajny dźwięk wydobywający się z klimatyzatora to znak, że działa on prawidłowo. W czasie rozruchu lub zatrzymania urządzenie może wydawać inne dźwięki i jest to naturalne. W przypadku, kiedy z klimatyzator zaczął wydawać nietypowe dźwięki, może to świadczyć o pojawieniu się usterki. Najczęstsze przyczyny głośnej pracy to zużycie elementów eksploatacyjnych, np. łożyska, niewarzony wentylator lub inne usterki.
Z reguły starsze modele klimatyzatorów mają wyższe parametry emisji hałasu niż współczesne urządzenia, ich wentylator pracuje na pełnych obrotach, niezależnie od obciążenia, więc sama technologia stanowi tu barierę. Jeżeli serwisant klimatyzacji nie ma możliwości zminimalizowania głośności pracy urządzenia, pozostaje szukanie innych rozwiązań.
Źródła dźwięku w instalacji klimatyzacyjnej – od czego zależy głośność pracy klimatyzatora?
Każdy klimatyzator emituje hałas. W dużej mierze jest on zależny od mocy samego urządzenia. Istnieją również różnice technologiczne, które wpływają na poziom głośności pracy.
Nikogo nie zdziwi, że najgłośniejszym elementem klimatyzatora to jednostka zewnętrzna, składająca się ze skraplacza, wentylatora osiowego i sprężarki hermetycznej. Jednostka wewnętrzna składa się z wentylatora odśrodkowego i parownika (element chłodzący) – zazwyczaj nie stanowi dużego źródła hałasu.
Decydując się na wybór klimatyzatora do mieszkania w bloku, warto sprawdzić jaki poziom hałasu emituje jednostka zewnętrzna i wewnętrzna. Zbyt duży poziom emisji hałasu może przysporzyć nam wiele kłopotów z sąsiadami, a głośna klimatyzacja w sypialni nie pozwoli nam na głęboki sen.
Klimatyzator wydaje głośne dźwięki – na które powinieneś zwrócić uwagę?
Stukotania lub walenia: tego rodzaju hałas wskazuje na luźną cześć, wentylator jest niewyważony lub sprężarka wymaga wymiany.
Brzęczenie: może być oznaką wielu różnych usterek, w tym luźnych części, kłopotów z instalacją elektryczną, wentylator jest niewyważony lub wymaga wymiany, ewentualnie występuje wyciek czynnika chłodniczego.
Kliknięcie: gdy klimatyzator się włącza, nie jest niczym niepokojącym, ciągłe klikanie może wskazywać na usterkę natury elektrycznej lub małej ilości czynnika chłodniczego. Niedrożności instalacji, awaria sprężarki.
Bulgotanie: prawdopodobnie jest to wynik zatkanego lub pękniętego przewodu odprowadzającego skropliny.
Syczenie: jest to oznaka wycieku czynnika chłodniczego.
Szum: zasadniczo szum nie jest powodem do niepokoju, ale może być oznaką drgań luźnych części lub też kłopotów z elektryką.
Grzechotanie: Luźna część lub obudowa w skrajnych przypadkach może świadczyć o uszkodzeniu sprężarki.
Gwizdanie: jeśli usłyszysz wysoki gwizd, pisk lub nietypowy hałas, natychmiast wyłącz klimatyzator i zwróć się o pomoc do specjalisty. Prawdopodobnie doszło do wycieku czynnika chłodniczego lub powstania wysokiego ciśnienia w sprężarce, co może być bardzo niebezpieczne, jeśli usterka nie zostanie usunięta.
Wszystkie opisane dźwięki mają charakter orientacyjny i nie zastąpią fachowej ekspertyzy.
Co należy zatem zrobić, jeśli mój klimatyzator wydaje głośne dźwięki?
Klimatyzator, który wydaje niepokojące dźwięki, ale nadal funkcjonuje i nie przeszkadza w śnie, pracy czy codziennym życiu. Jest wysoce ryzykowne i może okazać się kosztowne – nie należy ignorować tego typu hałasu.
Zaniedbanie jakiegokolwiek rodzaju nietypowego dźwięku wydobywającego się z urządzenia HVAC może doprowadzić do pogłębienia usterki i stanowić zagrożenie dla Ciebie lub Twojej rodziny.
Nie potrzeba wiele, aby mały hałas przerodził się w poważną awarię, która kosztuje zarówno czas, jak i pieniądze. Nie pozwól, aby drobna sprawa zmieniła się w poważny wydatek. Im szybciej uda Ci się dotrzeć do źródła problemu, tym lepiej.
Zalecamy w takiej sytuacji niezwłocznie skorzystać z serwisu klimatyzacji, zwłaszcza jeśli nie była prowadzona systematycznie co roku. Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć, instalacja klimatyzacyjna powinna być serwisowana dwa razy do roku przed sezonem letnim i zimowym.
Jak zmniejszyć hałas z zewnętrznego klimatyzatora?
Na polskim rynku trudno szukać gotowych rozwiązań problemu głośnego klimatyzatora. Najrozsądniejsze jest skonsultowanie się z serwisem klimatyzacji, by zaproponowali rozwiązanie i wykluczyli usterkę. Poniżej znajdują się najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z głośnym klimatyzatorem, na które można natrafić w Internecie. Przykłady podane poniżej nie stanowią porady, a jedynie pełnią funkcję poglądową.
Jak poradzić sobie z głośną pracą klimatyzatora?
Koc wygłuszający na kompresor amerykańskiego producenta Brinmar, według użytkowników tego produktu potrafi on wygłuszyć pracę jednostki zewnętrznej. Producent twierdzi, że pasuję do większości kompresorów na rynku amerykańskim. Trudno ocenić jak wygląda to w przypadku urządzeń produkowanych na rynek europejski oraz czy taki koc nie stanowi potencjalnego niebezpieczeństwa przegrzania sprężarki.
Koc akustyczny firmy Brinmar Limited
Mata akustyczna, naklejana na wewnętrzną część obudowy klimatyzatora lub zewnętrzną. Tłumi drgania blaszanej obudowy urządzenia, co za tym idzie, powinna zmniejszyć jego hałas. Tego typu tłumiki drgań wykorzystuje się w motoryzacji do tłumienia wibracji karoserii. O ile jest to skuteczne, trudno powiedzieć.
Mata akustyczna samoprzylepna
Ogrodzenie akustyczne występuję w formie przenośnej lub jest zbudowane na stałe w formie ekranu akustycznego, ewentualnie ogrodzenia. Im wyższe ogrodzenie, tym większa zdolność do jego tłumienia.
Ogrodzenie akustyczne firmy Quietfence
Obudowa, zabudowanie jednostki zewnętrznej stanowi dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Odpowiednio wykonana stanowi element wygłuszający pracę urządzenia można ją zakupić lub wykonać samodzielnie.
Obudowa klimatyzatora firmy Mwm Industry
Tłumiki drgań lub podstawy montażowe pod klimatyzator są wykonane z kauczuku lub gumy. Zbiegiem czasu właściwości wygłuszające elementów gumowych maleją, warto zadbać o ich wymianę na nowe lub na takie, które mają zwiększone zdolności absorpcyjne.
Tłumiki drgań firmy Entalpia Europ
Maty akustyczne (dźwiękowe) montowane na fasadzie budynków pozwalają wyeliminować odbicia dźwięków, ma to zapewnić zmniejszenie hałasu.
Materiał wygłuszający
Wymiana lub zmiana miejsca montażu jednostki zewnętrznej wydaje się ostatecznością. Stare modele klimatyzacji nie posiadają regulacji mocy wentylatorów, zawsze działają z pełną mocą, co za tym idzie, są głośniejsze. W obliczu konsekwencji prawnych i finansowych wymiana lub zmiana miejsca montażu jest bardziej opłacalna.
Czy spółdzielnia mieszkaniowa może odmówić montażu ze względu na potencjalny hałas?
Urządzenia typu klimatyzatory lub powietrzne pompy ciepła, które pracują ciszej, zapewniają większy komfort osobom przebywającym w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Osoby mieszkające w bloku lub domu szeregowym, ewentualnie w domku blisko sąsiadów, powinny dokładnie sprawdzić zakres pracy urządzenia (głośność) przed ich montażem.
Wcześniej podane normy hałasu są dość niskie. Oznacza to, że nie wszystkie klimatyzatory będą spełniać normę głośności. Zatem przed montażem klimatyzatora w mieszkaniu, warto zorientować się, czy spółdzielnia zezwala na montaż klimatyzacji oraz jaki jest zakres dopuszczalnego hałasu. Zazwyczaj, zasady montażu tego typu urządzeń określa regulamin spółdzielni, który powołuje się na wcześniej cytowane w artykule rozporządzenie.
Głośny klimatyzator u sąsiada – po drugiej stronie lustra.
Jeśli przeszkadza nam głośny klimatyzator u sąsiada, najlepszym rozwiązaniem jest pokojowe omówienie tego problemu. Możemy ustalić z właścicielem sąsiedniej nieruchomości, że będzie on używał swojego urządzenia tylko w ciągu dnia lub o określonych porach. Dzięki temu łatwiej będzie nam się wyspać. Możliwe, że sprzęt sąsiada ma już swoje lata, a jego specyfikacja nie odpowiada współczesnym normą. W niektórych przypadkach może wystarczyć odpowiedni serwis, wymiana wentylatora lub wymiana na cichszy model, który spełnia nowoczesne normy.
W przypadku, gdy nasze prośby nie zostaną wysłuchane, nie mamy wyjścia i pozostaje podjąć bardziej zdecydowane kroki. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie zaistniałej sytuacji do zarządczy budynku lub spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli klimatyzator okaże się źródłem hałasu, który narusza regulamin lub obowiązujące normy. Spółdzielnia może nakazać usunięcie urządzenia lub jego modernizację.
Prawdopodobnie od samej decyzji spółdzielni sąsiad się odwoła, a na rozstrzygnięcie sprawy będzie trzeba dość długo poczekać. Możemy również szukać pomocy w urzędzie gminy lub miasta.
Kiedy naszym sąsiadem jest sklep, zakład lub inna firma, użytkująca głośny klimatyzator.
W sytuacji, kiedy hałasujące urządzenie należy do firmy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Istnieje możliwość zgłoszenia tego faktu do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Po zgłoszeniu inspektorat wykonuje odpowiednie pomiary i przekazuję wyniki do ośrodków decyzyjnych, które nakładają na właściciela urządzenia obowiązek usunięcie źródła lub zmniejszenie emisji hałasu.
Jeśli wszystko zawiedzie, pozostaje droga sądowa – o zaprzestanie hałasowania.
Wystąpienie na drogę sądową wydaje się ostatecznością i najczęściej tak jest. Niestety zbyt głośno pracujący klimatyzator może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu lub psychice. W takich przypadkach osoba poszkodowana może ubiegać się o ochronę dóbr osobistych lub zadośćuczynienie w sądzie.
0 komentarzy