Co warto wiedzieć o czyszczeniu rekuperacji? 

Co warto wiedzieć o czyszczeniu rekuperacji?

W dzisiejszych czasach, rekuperacja jest jednym z najważniejszych elementów budynków energooszczędnych i pasywnych. System rekuperacji nie tylko oczyszcza powietrze, ale także zwiększa efektywność energetyczną budynku. Aby zapewnić efektywną i bezawaryjną pracę rekuperatora, konieczne jest jego regularne czyszczenie.

 

Czyszczenie rekuperacji i wymiana filtrów.Jak często powinno się czyścić rekuperację?

Regularne czyszczenie rekuperacji jest ważne dla zapewnienia optymalnej jakości powietrza i prawidłowej pracy. Zazwyczaj producenci zalecają, aby czyszczenie rekuperacji przeprowadzać co sześć, dwanaście miesięcy a wymiany filtrów co dwa, cztery miesiące.

Indywidualne czynniki i uwarunkowania budynku mogą wpływać na potrzebę częstszego czyszczenia rekuperacji. Ponadto rodzaj zastosowanych filtrów, zanieczyszczenie powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynków, liczba mieszkańców oraz obecność zwierząt domowych wpływają na częstotliwość czyszczenia rekuperacji.

Dobrą wskazówką, że rekuperacja wymaga czyszczenia są brudne kratki i nawiewniki, duszność w domu, skraplanie się pary na oknach i dochodzący hałas.

Zalecenia producentów dotyczące konserwacji mogą się znacznie różnić, podobnie jak warunki. Przy rozpoczęciu użytkowania wskazane jest stosowanie się do zaleceń producenta. Z czasem będziemy w stanie określić optymalne interwały czyszczenia rekuperacji i wymiany filtrów.

 

Jak wybrać odpowiednie narzędzia do czyszczenia wymiennika i wentylatorów?

Do czyszczenia wymiennika, wentylatorów i wnętrza rekuperatora należy wybrać odpowiednie narzędzia, które pozwolą na dokładne i bezpieczne usunięcie brudu i kurzu. Mogą to być np. specjalne szczotki, szczelinówki lub odkurzacz z odpowiednią końcówką.

Czyszczenie wymaga częściowego demontażu, otwarcia jednostki centralnej, wyjęcia filtrów i całego wymiennika. Przed czyszczeniem rekuperatora zapoznaj się z zaleceniami producenta, jakie czynności konserwacyjne możesz wykonać sam, a do jakich wymagany jest profesjonalny serwis.

Serwis czyszczący, rekuperatory.

 

Czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze

Wymiennik ciepła należy czyścić co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli system jest używany w trudnych warunkach. Czyszczenie wymiennika ciepła powinniśmy wykonać również wtedy, gdy zauważymy spadek jego sprawności. Zaleca się stosowanie odkurzacza do usuwania kurzu i cząstek, a także miękkiej szczotki do czyszczenia listew i wnętrza wymiennika ciepła, aby zapewnić jak najlepszą wydajność.

Należy używać nieabrazywnej, nietoksycznej i niekorozyjnej mieszanki czyszczącej. Należy unikać stosowania silnych chemikaliów lub rozpuszczalników.

Konserwacja wymiennika zwykle wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Dlatego niektórzy producenci zalecają skorzystanie z usług fachowca, podczas gdy inni podają odpowiednie zalecenia.

Przed czyszczeniem i myciem wymiennika ciepła należy koniecznie zapoznać się z instrukcją i warunkami gwarancji.

 

Jak wygląda krok po kroku czyszczenie wymiennika ciepła, rekuperatora?

Symbol: kroki czyszczenia rekuperatora i wymiany filtrów

Przeczytaj instrukcję, aby zobaczyć, jakich środków czyszczących możesz użyć i czy jest to konieczne. Dodatkowo sprawdź warunki gwarancji, aby upewnić się, że możesz samodzielnie przeprowadzić proces czyszczenia. Nie zapomnij wcześniej zakupić nowych filtrów.

 

 1. Przygotuj odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak śrubokręt, szczotka, odkurzacz z odpowiednią końcówką, gąbkę, środek do czyszczenia, pojemnik z wodą na tyle duży by pomieścił swobodnie caly wymiennik. Przygotuj również rękawice i okulary ochronne, suche czyste szmatki.

 2. Przed przystąpieniem do pracy załóż odzież ochronną i wyłącz jednostkę centralną.

 3. Odkręć pokrywę urządzenia i wyjmij elementy ruchome, takie jak dodatkowe osłony, filtry oraz sam wymiennik ciepła.

 4. Dokładnie odkurz i wyczyść wnętrze rekuperatora wraz z wentylatorami oraz wymiennik ciepła.

 5. Przygotuj miejsce do suszenia oraz mieszankę wody i środka czyszczącego. 

 6. Ostrożnie zanurz wymiennik węższą stroną (czołem), tak by woda dostała się swobodnie do szczelin. Delikatnie podnoś i zanurzaj wymiennik, by wzmóc ruch wody wewnątrz wymiennika. W zależności od poziomu wody i wielkości wymiennika, powierzchnia wody może nie pokrywać całego wymiennika. Dlatego konieczne będzie powtórzenie mycia drugiej strony wymiennika. Przepłucz wymiennik w czystej wodzie, jeśli tak zaleca producent.

 7. Wyjmij wymienniki z wody i pozwól mu ociec. Przełóż na miejsce suszenia, wytrzyj do sucha i zostaw na minimum godzinne do wyschnięcia.

 8. Włóż wymiennik do centrali zgodnie z oznaczeniami, załóż nowe filtry i wszystkie osłony.

 

Podsumowanie i wnioski:

 • Czyszczenie rekuperacji zaleca się co sześć lub dwanaście miesięcy, każdy producent zaleca inaczej. W praktyce czyścimy rekuperator w momencie, kiedy jest to konieczne.

 • Zaleca się wymianę filtrów co dwa lub cztery miesiące, a w razie potrzeby częściej.

 • Proces mycia wymiennika może się różnić w zależności od typu, warto się zorientować czy możemy użyć środków czyszczących.