Co to jest rekuperacja? Jak działa rekuperacja? Ile kosztuje 

Co to jest rekuperacja ?

  1. Wnętrze rekueratora

    Co to jest rekuperacja  /  Na czym polega rekuperacja ?

  2. Jak działa rekuperacja ?

  3. Schemat działania rekuperatora.

  4. Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna ? / Co to jest wentylacja grawitacyjna ?

  5. Rekuperacja, a oszczędności.

  6. Inne korzyści z posiadania rekuperacji.

  7. Rekuperacja a domy pasywne.

  8. Rekuperacja a dom, decyzja o zainstalowaniu rekuperacji. / Dom dla alergika.

  9. Czy rekuperacja jest głośna ?

  10. Ile kosztuje rekuperacja ?

  11. Cena rekuperatora ? Koszt użytkowania rekuperatora ?

Na czym polega rekuperacja ?

Co to jest rekuperacja ? Wprost jest to systemem wentylacyjnym z odzyskiem ciepła dla domu. Działa za pośrednictwem jednostki centralnej, która odpowiednimi kanałami dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte. Mechanizm działania rekuperacji jest bardzo prosty. Wymiennik ciepła pozwala na odebranie energii cieplnej zużytemu powietrzu, które jest kierowane na zewnątrz, ogrzewając przy tym powietrze pobierane z zewnątrz. Odzysk ciepła pozwala na istotne zmniejszenie strat, jak to bywa w przypadku tradycyjnych wentylacji ciepło zostaje usunięte, wraz zużytym powietrzem. Przy rekuperacji tego unikamy.

 

Jak działa rekuperacja ?

Zatem rekuperator to serce budynku, które kontroluje zarówno powietrze wchodzące, jak i wychodzące. Powietrze jest odbierane i rozprowadzane za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych, ruch powietrza jest wymuszony przy pomocy wentylatorów.

Pierwszy strumień ciepłego powietrza jest wyciągany przez anemostaty. Są to okrągłe kratki na suficie lub ścianach. Wraz z powietrzem usuwany jest dwutlenek węgla, wilgoć, kurz i drobnoustroje. Drugi strumień to świeże powietrze zasysane z zewnątrz. Dzięki systemom filtrów, powietrze jest filtrowane , ewentualnie jonizowane. Dwa strumienie ciepłego i zimnego powietrza spotykają się w rekuperatorze, nie mieszając się. Świeże powietrze jest ogrzewane przez zużyte ciepłe powietrze, a następnie usunięte na zewnątrz.

Rekuperacja jest idealnym rozwiązaniem dla osób z alergią na pyłki i kurz. System filtrów nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również oczyszcza powietrze na tyle że nie musimy się martwić sąsiadami, którzy ogrzewają swoje domy paliwem wątpliwej jakości i pochodzenia. Ponieważ filtry rekuperacji są na bardzo efektywne i nie przepuszczając smogu oraz alergenów.

Jest o odpowiedź na często zadawane pytanie w okresie grzewczym "Jak pozbyć się smogu ?"

 

Schemat działania rekuperatora.

Co to jest rekuperacja i jak działa rekuperator ?

 

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna ?

Co to jest wentylacja grawitacyjna ?

Wentylacja grawitacyjna jest najprostszym sposobem wymiany powietrza w budynkach. Wystarczy wybudować pionowe kanały wentylacyjne, które będą odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. W przeciwieństwie do rekuperacji, wentylacja grawitacyjna nie wymaga żadnego urządzenia do swojego działania. Opiera się na jednym strumieniu kanałów odprowadzających ciepłe powietrze na zewnątrz. Świeże powietrze nie ulega żadnej obróbce i dostaje się do wewnątrz przez szpary w drzwiach i oknach.

W sytuacji kiedy mamy złą jakość powietrza nawiewanego, jest ono pełne dymu i alergenów. Otwarcie okna oznacza wpuszczenie wszystkiego do środka, a nie wietrzenie pozostanie w dusznym pomieszczeniu.

Odpowiedź na zadane pytanie leży w odpowiedzi na pytanie czy budujemy energooszczędnie, jeśli tak to rekuperacja jest pierwszym wyborem jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

wiatrak i strzałka symbolizująca korzyści z rekuperacjiRekuperacja, a oszczędności.

Oszczędności wynikające z rekuperacji są oczywiste, odzysk ciepła przekłada się na mniejsze zużycie paliwa opałowego i rachunki. Poziom wydajności rekuperacji jak podają źródła szacuje się w zakresie 30-50%.

 

 

Inne korzyści z posiadania rekuperacji.

  • Oszczędności na ogrzewaniu, mniejsze zużycie energii
  • Czyste powietrze bez alergenów i szkodliwego smogu,

  • Świeże powietrze w każdym pomieszczeniu, nie trzeba wietrzyć,

  • Pełna kontrola nad ilością nawiewanego i wyciąganego powietrza,

  • Skuteczność wentylacji, brak wilgoci w kuchni czy łazienkach,

  • Skuteczniej usuwa zapachy (kuchnia, łazienka),

  • Mniejszona ilość kurzu, bakterii i wirusów w powietrzu,

  • Mniejsza ilość wilgoci w powietrzu, szybsze schnięcie prania, podłóg,

  • Współpracuje z systemami inteligentnego domu,

  • Brak owadów wiosną i latem – nie ma konieczności otwierania okien

 

 

 

 

Rekuperacja a domy pasywne.

Pod względem zużycia energii, domy możemy podzielić na:

  • Tradycyjne których zapotrzebowanie energetyczne wynosi do 120 kWh(m2·rok).

  • Zapotrzebowanie energetyczne domów energooszczędnych wynosi od 30 do 60 kWh(m2·rok)

  • Domy pasywne których zużycie wynosi 15 kWh(m2·rok) są najmniej kompromisowe. Cechują się wyższym kosztem inwestycyjnym, lecz 8 razy mniejszym kosztem zużycia energii niż domy tradycyjne.


Tak duże oszczędności na energii w domach pasywnych i energooszczędnych wynika z zastosowania bardzo skutecznej izolacji domu od otoczenia. Co za tym idzie nie mogą istnieć żadne luki i przebicia, przez które ciepło będzie uciekało.

Można powiedzieć że wentylacja grawitacyjna nie ma racji bytu jeśli chcemy stawiać na energooszczędność użytkowania budynku. Rozważając budowę domu pasywnego czy energooszczędnego, rekuperacja stanowi konieczność i jest to pierwszy wybór.

 

Rekuperacja a dom, decyzja o zainstalowaniu rekuperacji.

Dom dla alergika.

Rekuperacja jest systemem który wymaga wcześniejszego planowania, zatem na etapie podejmowania decyzji jaki dom będziemy budować, tradycyjny czy energooszczędny, pasywny. Ponieważ wiąże się to z rozszczelnieniem budynku, prace są dość uciążliwe i podwyższają koszt inwestycji. Warto rozważyć rekuperację jeśli chcemy stworzyć odpowiedni dom dla alergika.

Rekuperacja planowana na początku projektowania oszczędza czas ale również obniża koszt inwestycji. Decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego rezygnujemy z budowania pionowych kanałów wentylacyjnych.

Rozpoczęcie budowy, nie oznacza, że trzeba mieć zakupiony rekuperator. Wystarczy ująć go w projekcie, zamiast kanałów wentylacyjnych. Montaż rekuperatora odbywa się mniej więcej w okresie montażu wszystkich instalacji. Reszta pozostaję po stronie firmy która będzie montować u Państwa rekuperacje, rozprowadzi kanały i zabezpieczy miejsca w którym zostanie zainstalowany rekuperator.

 

Czy rekuperacja jest głośna ?

Prawidłowy projekt oraz montaż rekuperacji, gwarantuje bezgłośne użytkowanie. Poziom klasy rekuperatora wyznacza jego głośność, a przede wszystkim:

  • rodzaj technologi montażu,

  • wielkość średnic kanałów wentylacyjnych,

  • właściwa izolacja przewodów wentylacyjnych,

    Słupek monet i wyrastający z nich roślina.

  • właściwy dobór oraz montaż tłumików.

 

Ile kosztuje rekuperacja ?

Koszt rekuperacji wiąże się z nakładem inwestycyjnym i przebiega od wyboru jednostki centralne, po zakup, montaż i użytkowanie (koszt prądu). Ma to wpływ na cenę i późniejszą eksploatację, tańsza jednostka przeważnie jest droższa w eksploatacji.

Jak widać jest to bardzo indywidualna sprawa dla każdego budynku, ponieważ zmiennych jest wiele. Wielkość budynku, model zastosowanego rekuperatora etc. 

 

Cena rekuperatora ? Koszt użytkowania rekuperatora ?

  • waha się od 5000 do 25 000 PLN w zależności od modelu i jego mocy, parametrów.
  • koszt całkowitego systemu rekuperacji wraz z montażem to wydatek 16 a 35 tysięcy złotych,
  • użytkowanie wiąże się z kosztem prądu od 150 do 250 PLN rocznie.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w rekuperator lub masz więcej pytań zapraszamy do kontaktu