Klimatyzacja zimą w domu lub biurze – co warto wiedzieć ? 

Klimatyzacja zimą w domu lub biurze – co warto wiedzieć ?

Klimatyzacja zimą w domu, zdjęcie jednostki zewnętrznej w śniegu.Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w większości domów i biur, klimatyzacja zimą staje się bardziej elementem wystroju niż urządzeniem, które wypełnia swoje zadanie.

Nikt temu się nie dziwi, ponieważ z nadejściem zimy robi się chłodniej i ostatnim pomysłem jest korzystanie z klimatyzacji zimą w domu. Tak większość użytkowników pozostawia swoją klimatyzację do kolejnego okresu letniego.

Artykuł poruszy tematykę korzystania klimatyzacji w okresie jesienno-zimowym i na co warto zwrócić uwagę.

Ogrzewanie klimatyzacją to brzmi jak abstrakcja.

Większość użytkowników urządzeń klimatyzacyjnych instalowała klimatyzację w jednym celu, by zaradzić raz i na zawsze doskwierającym upałom w sezonie letnim.

Obecnie prócz funkcji chłodzenia, większość produkowanych klimatyzatorów ma funkcję ogrzewania. Opcja grzania w klimatyzacji działa na takiej samej zasadzie co chodzenia, jedynie odwraca przepływ czynnika roboczego. W ten sposób klimatyzacja odbiera energię cieplną z zewnątrz budynku i dostarcza ją do wewnątrz domu. Więcej na ten temat w artykule Czym jest pompa ciepła?

 

Jak przygotować klimatyzację na zimę?

Ponieważ klimatyzator składa się dwóch jednostek zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora w okresie zimowym będzie bardziej narażona na trudne warunki pogodowe jak deszcz, śnieg, niską temperaturę i silny wiatr, który może nawiewać ciała stałe, jak liście, piasek.

Okres, w którym klimatyzator nie będzie użytkowany, warto okryć go odpowiednim pokrowcem, dedykowanym do jednostek zewnętrznych. Pokrowce są wytrzymałe na warunki pogodowe panujące zimą.

Warto zwrócić uwagę na przewód oprowadzający skropliny na zewnątrz budynku czy jest wolny od stojącej wody, która przy niskich temperaturach może zamarzać.

Oczywiście są to czynności, na które warto zwrócić uwagę, jednak nie zastępują one profesjonalnego przeglądu i serwisu.

 

Serwis klimatyzacji przed sezonem zimowym.

Zakłada się, że serwis klimatyzacji powinien obywać się dwa razy do roku, przed sezonem letnim oraz zimowym. W zakresie przeprowadzonego serwisu wchodzi, czyszczenie jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej, wymiana filtrów, inspekcja instalacji elektrycznej, przewodów chłodniczych oraz przewodu odprowadzenia skroplin. Przegląd jest istotnym elementem, przed każdym sezonem, warto o nim pamiętać. Więcej w Serwis klimatyzacji - co warto wiedzieć

 

Korzystanie z klimatyzatora zimą.

Jak wspominane zostało wcześniej, większość klimatyzatorów produkowanych obecnie ma funkcję grzania. Jest ona na tyle wydajna, że skutecznością ogrzewania przewyższa tradycyjne grzejniki elektryczne kilkukrotnie. W niektórych przypadkach klienci decydują się na jedno źródło, jakim jest klimatyzacja. Tym samym wybierają modele o podwyższonej wydajności cieplnej lub decydują się na powietrzną pompę ciepła typu powietrze-powietrze lub powietrze woda.

Klimatyzacja jest jednym z najczystszych źródeł ciepła, nie wymaga żadnego paleniska oraz podłączenia do gazu. Klimatyzatory o podwyższonej mocy grzewczej skutecznie ogrzewają przy -15 stopni Celsjusza, wydajniejsze modele potrafią skutecznie ogrzewać pomieszczenie nawet przy - 25 stopni Celsjusza. Ponieważ klimatyzacja w trybie grzania działa jak powietrzna pompa ciepła, warto kierować się zasadą, że im cieplej na zewnątrz, tym wydajniejsze jest ogrzewanie.

 

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji, pokryta lodem zimą.

Używanie klimatyzacji zimą – czy jest to bezpieczne?

Użytkowanie klimatyzacji jest bezpieczne, każde urządzenie posiada dedykowany zakres temperaturowy dla funkcji ogrzewania, jak i chłodzenia. Klimatyzacja doskonale się sprawdza w okresach przejściowych, kiedy uruchomienie całego systemu ogrzewania jest zbyt wczesne i mało ekonomiczne. Ogrzewanie klimatyzacją pozwoli zwiększyć komfort cieplny, zwłaszcza w wilgotne jesienne dni.

Klimatyzator posiada dedykowany zakres tempereaturowy, w którym może bezpiecznie pracować zimą. W zależności od modelu urządzenia, klimatyzator może pracować w zakresie od -5 do -25 stopni Celsjusza. Przed korzystaniem z klimatyzacji zimą warto sprawdzić indywidualny zakres pracy naszego urządzenia.

Przekraczanie dozwolonego zakresu pracy klimatyzatora, może grozić poważną awarią, jak uszkodzenie łożysk , elementów mechanicznych, ryzyko zamarzania czynnika roboczego lub przegrzania sprężarki.

 

Jak wydajna jest klimatyzacja, czyli SEER i SCOP – czym są?

Skrót SEER oznacza Seasonal energy efficiency rating, czyli współczynnik opisujący sezonową efektywność chłodzenia. Wyraża on stosunek energii chłodniczej do zużytej energii elektrycznej. Jeżeli urządzenie ma współczynnik SEER na poziomie 6, to oznacza, że klimatyzacja zużyje 1kW energii elektrycznej do dostarczonej 6 kW energii chłodniczej.

SCOP (z ang. Seasonal coefficient of performance) oznacza sezonowy współczynnik efektywności grzewczej. Wyraża się stosunkiem uzyskanej energii grzewczej do zużytej energii elektrycznej przez urządzenie klimatyzacyjne. 

Podsumowując, stosunek wydajności urządzeń klimatyzacyjnych jest kilkukrotnie wyższy do zużytej energii elektrycznej. Więcej informacji, znajdziemy na etykiecie urządzenia, która powinna zawierać informacje na temat wydajności i sezonowego zużycia prądu. Więcej w artykule Jak sprawdzić koszty ogrzewania klimatyzacją?

 

Klimatyzacja w okresie jesienno-zimowym, jako oczyszczacz powietrza i jonizator.

Podstawowym elementem każdego klimatyzatora są filtry, które radzą sobie z większością zanieczyszczeń w powietrzu. To od jakości filtru zależy, w jakim stopniu nasze powietrze będzie czyste i wolne od kurzu. W zależności od typu filtru może on usuwać nawet do 99,9% zanieczyszczeń stałych. W przypadku filtrów węglowych usuwa nawet szkodliwe substancje z powietrza.

Modele wyposażone w jonizator powietrza, dodatkowo odświeżają i oczyszczają powietrze. Jonizator produkuję ujemne jony, które wchodzą w reakcję z zanieczyszczeniami, zabijają bakterie i wirusy. Jony ujemne poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu oraz ogólne samopoczucie. 

Montaż klimatyzacji - Klimatyzatory na wystawie sklepie.

 

Montaż klimatyzacji jesienią lub zimą.

Większość osób decyduje się na montaż klimatyzacji przed samym okresem letnim lub w trakcie sezonu. Im bliżej sezonu terminy montażu klimatyzatora się wydłużają. Montaż klimatyzacji poza okresem letnim ma wiele zalet, szybsze terminy realizacji, większa dostępność sprzętu oraz możliwe promocje. Decydując się na klimatyzację jesienią lub zimą będziesz świetnie przygotowany na sezon letni, unikniesz klimatyzacyjnego wyścigu, będziesz mógł skorzystać z dodatkowego i wydajnego źródła ciepła. 

 

Podsumowanie

Korzystanie z klimatyzacji w okresach przejściowych oraz zimą jest jak najbardziej wskazane. Urządzenie doskonale radzi sobie z ogrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych. Warto zwrócić uwagę na zakresy zewnętrznych temperatur, w jakich pracuje nasze urządzenie, by uniknąć niepotrzebnych awarii. Klimatyzacja może spełniać funkcję oczyszczacza powietrza oraz jonizatora w naszym domu lub biurze.