Głowica termostatyczna pozwala na nastawienie temperatury w pomieszczeniu kontrolujące temperaturę grzejnika. Zwykle jest instalowany na górze grzejnika i jest podłączony do zaworu grzejnikowego.
Głowica termostatyczny - zawór grzejnikowy, działa na zasadzie pomiaru temperatury otoczenia w pomieszczeniu i odpowiedniego dostosowania dopływu ciepłej wody do grzejnika.
Pod plastikową obudową głowicy znajduję się mosiężny szczelnie zamknięty mieszek falisty, nazywany również czujnikiem cieczowym lub gazowym. W czujniku znajduję się czynnik czuły za zmiany temperatury wraz ze wzrostem temperatury się rozpręża zwiększając swoją objętość lub zmniejszać jak temperatura spada. W podobny sposób działa termostat w lodówce lub innym urządzeniu chłodniczym.
Do podstawy mieszka jest przymocowany trzpień, który wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury się wysuwa lub chowa. Trzpień jest elementem który wywiera lub zmniejsza nacisk na element zaworu grzejnikowego co powoduje zmniejszenie lub zwiększenie przepływu wody przez grzejnik.
Pozwala to na dokładniejszą kontrolę temperatury, w przeciwieństwie do ręcznej regulacji zaworów czy pokręteł, pozwala utrzymać nastawioną temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto pomaga oszczędzać energię, grzejnik nagrzewa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie marnując energii cieplnej, gdy temperatura została osiągnięta.
Schemat zaworu grzejnikowego z głowicą termostatyczną.
1) Mieszek falisty
2) Wyczuwalne oznaczenia dla niewidomych
3) Technologia przyłącza Heimeier (nakrętka radełkowa M30x1,5)
4) Termostat wypełniony cieczą o dużej sile nastawczej i wysokiej dokładności regulacji
5) Zabezpieczenie przed nadmiernym skokiem
6) Ukryte blokowanie nastaw głowicy
źródło: www.imi-hydronic.com
Różne typy głowic termostatycznych
Istnieją dwa główne typy głowic termostatycznych, ręczne i programowalne(elektroniczne). Każdy typ ma swoje unikalne zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej głowicy termostatycznej do swoich potrzeb.
Głowice ręczne inaczej manualne.
Ręczne głowice termostatyczne wymagają ręcznej regulacji w celu zmiany ustawienia temperatury, co czyni je dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie zmieniają ustawień zbyt często.
Na głowicy manualnej widnieje najczęściej 6 pozycji, każda z nich odpowiada za zadaną temperaturę.
W zależności od producenta głowicy, rozkład temperaturowy może się różnić:
-
0 lub śnieżynka - 6℃
-
1 - 12℃
-
2 - 16℃
-
3 - 20℃
-
4 - 24℃
-
5 - 28℃
Na głowicy analogowej często znajduje się specjalny znacznik: płatka śniegu ❄️. Może się wydawać, że ustawienie głowicy grzejnika w tej pozycji całkowicie zamyka zawór, ale w rzeczywistości po prostu minimalizuje przepływ podgrzanej wody, schładzając grzejnik.
Pamiętaj, że dotykanie grzejnika nie jest dobrym sposobem na sprawdzenie głowicy termostatycznej, ponieważ zimny grzejnik może wskazywać, że ustawiona temperatura została osiągnięta. Dlatego konieczne jest sprawdzenie wartości na jaką została ustawiona głowica termostatyczna i porównanie jej z aktualną temperaturą pokojową.
Regulując temperaturę na grzejniku, ważne jest aby zapoznać się z instrukcją i tabelą temperaturową głowicy. Jeżeli temperatura na naszej przykładowej głowicy została ustawiona na 4, a temperatura jest niższa od oczekiwanej warto zorientować się czy woda w instalacji jest wystarczająco gorąca.
Ponieważ zawór może przepuszczać wystarczającą ilość wody, lecz grzejnik nie jest wstanie nagrzać pomieszczenia przez chłodną wodę w instalacji. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że jeśli woda w instalacji jest zbyt chłodna, to nawet ustawienie głowicy na pozycji 6 nie przyczyni się do osiągnięcia wyższej temperatury w pomieszczeniu.
Głowice elektroniczne
Elektroniczne głowice termostatyczne są najbardziej zawansowanym typem i umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury za pomocą aplikacji. Mają wiele dodatkowych funkcji w postaci swobodnego planowania w trybie dobowym czy tygodniowym. Niektóre głowice są wstanie wykryci chłodny strumień powietrza z otwartego okna i wyłączyć grzejnik w celu zmniejszenie zużycia ciepła.
Programowalne głowice termostatyczne zapewniają większą elastyczność, umożliwiając ustawienie różnych temperatur w różnych porach dnia, a wyświetlacz cyfrowy pozwala na nastawienie dokładnej żądanej temperatury w pomieszczeniu.
Korzyści z zainstalowania głowicy termostatycznej grzejnika
Zamontowanie głowicy termostatycznej grzejnika to skuteczny sposób na zwiększenie kontroli nad wydatkami na ogrzewanie. Pomaga zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, kontrolując temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna, umożliwiając ustawienie różnych temperatur dla różnych pomieszczeń.
Pomaga to utrzymać wyższy poziom komfortu w domu, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.
Co więcej, dzięki elektronicznej głowicy grzejnikowej możesz kontrolować temperaturę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, co ułatwia zarządzanie systemem grzewczym.