Powszechne mity na temat klimatyzacji 

Powszechne mity na temat klimatyzacji

Serwisant klimatyzacji trzyma oprawę manometryczną i zbiornik z czynnikiem chłodniczym. Po prawej napis fakty i mityMyślisz nad montażem klimatyzacji i zastanawiasz się nad zasłyszanymi informacjami na temat klimatyzacji?

Część z nich może być prawdą a druga zwykłym mitem. W tym artykule opiszemy kilka mitów na temat klimatyzacji, w które mogą krążyć w społeczeństwie.

Klimatyzacja powoduje przeziębienia lub szkodzi zdrowiu.

Jeżeli podejrzewasz, że klimatyzator jest źródłem twoich dolegliwości, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas użytkowania klimatyzacji na codzień. 

Przyjmuje się, że komfort cieplny w pomieszczeniu mieści się w granicach od 22-23 °C. Jednak w sytuacji dużych upałów, gdzie różnica temperatur między wnętrzem budynku klimatyzowanego a otoczeniem wynosi więcej niż 8 °C. Zbyt duża różnica temperatur, może powodować nieprzyjemny szok i być niekorzystny dla zdrowia. 

Strumień zimengo powietrza, nie powinien być skierowany na osoby znajdujące się pomieszczeniu. Większość klimatyzatorów ma funkcję sterowania kierunkiem nawiewu, zmiana kierunku strumienia lub miejsca przebywania powinna pomóc.

Klimatyzacja dzięki systemowi filtrów oczyszcza powietrze i podwyższa jego jakość. Jeżeli czujesz, że powietrze z klimatyzatora ma dziwny zapach lub reagujesz kaszlem. Może to mieć związek z zabrudzonym filtrem lub brakiem serwisu.

Klimatyzacja minimum raz do roku wymaga odpowiedniego serwisu, odgrzybiania i gruntownego wyczyszczenia lameli parownika. Powodem złej jakości powietrza oraz infekcji mogą być spowodowane pleśnią i mikroorganizmami w urządzeniu.

Klimatyzacja w odpowiednim stanie NIE jest źródłem, chorób i infekcji.

 

Im większa klimatyzacja, tym lepsza.

Klimatyzator dopiera się do kubatury pomieszczenia, który będzie schładzał. Moc klimatyzatora nie może być za duża ani za mała.

Większe urządzenie szybciej osiągnie zadaną temperaturę, jednak koszty inwestycyjne są o wiele wyższe. Taki klimatyzator pracuję krócej, szybciej osiąga temperaturę zadaną, lecz gorzej osusza powietrze. Zbyt duża moc klimatyzatora może powodować wręcz przechłodzenie pomieszczenia.

 

Jak ustawisz niższą temperaturę, klimatyzator szybciej schłodzi pomieszczenie.

Klimatyzacja zawsze chłodzi w takim samym tempie, więc nie ma korzyści z ustawiania niższej temperatury, jego wydajność się nie zwiększy. Ustawienie temperatury reguluje termostat, po osiągnięciu zadanej temperatury wyłącza klimatyzator. Zasada jest podobna w lodówce, ustawienie temperatury na niższą, nie sprawi, że lodówka szybciej zacznie schładzać jedzenie.

Mężczyzna trzyma zatkany nos na znak, że czuje brzydki zapach z klimatyzacji.

 

Klimatyzacja wydziela brzydki zapach.

Jeżeli czujesz brzydki zapach wydobywający się z klimatyzatora, jest to poważne ostrzeżenie i świadczy o nadmiernym rozwoju grzybów lub mikroorganizmów wewnątrz klimatyzatora.

Prawdopodobnie klimatyzator wymaga czyszczenia filtru lub kompleksowego serwisu.

Zaleca się, że raz do roku taki serwis musi być przeprowadzony.

 

 

Klimatyzacja ma zły wpływ na alergików.

Klimatyzacja ma zdolność zatrzymywania nieczystości z powietrza, dzięki systemowi filtrów potrafi skutecznie oczyszczać powietrze z alergenów i zatrzymywać wszelkiego rodzaju pyłki i kurz. Problem pojawia się w momencie, kiedy zaniedbujemy serwis lub regularne czyszczenie filtra, według instrukcji.

Filtr może wymagać wymiany, ale ocena czy obecny filtr nadaje się do wymiany, należy do kompetencji serwisu. Producenci klimatyzacji często zalecają wymianę filtru po określonym czasie.

Jeżeli jesteś alergikiem, przed zakupem klimatyzacji warto zwrócić uwagę na skuteczność systemu filtrującego w klimatyzatorze, ponieważ filtr filtrowi, nierówny. 

 

Klimatyzacja przydaję się tylko latem.

Większość producentów urządzeń klimatyzacyjnych, wyposaża swoje klimatyzatory w funkcję grzania. Co sprawia że obecnie produkowane klimatyzatory są urządzeniem całorocznym i doskonale się sprawdzają jako źródło ciepła. W trybie grzania klimatyzator działa jak pompa ciepła, wydajność takiej pompy w zależności od modelu jest kilkukrotnie wyższa od energii pobranej z sieci.

Koszty ogrzewania klimatyzacją są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego.

 

Klimatyzacja pobiera bardzo dużo prądu.

Oczywiście jest to urządzenie, które wymaga prądu do swojej pracy. Jednak zużycie prądu w czasie sezonu letniego nie jest aż tak duże, jakby mogło się wydawać. Przykładowy klimatyzator split, Fujitsu, A0YG07KGCA zużywa w trakcie sezonu letniego 82 kW/h.

 

Wystarczy tylko wyczyścić filtr i po serwisie.

Jednym z mitów na temat klimatyzacji, dotyczy przeświadczenia, że serwis polega jedynie na czyszczeniu filtra w klimatyzacji. Czyszczenie filtrów klimatyzatora przez właściciela jest dopuszczalne, czynność jest prosta i mało skomplikowana.

W przypadku okresowego serwisu klimatyzatora czynność ta wymaga wiedzy i kompetencji. Brak przeprowadzenia wymaganego przeglądu serwisowego może być powodem utraty gwarancji producenta. Temat serwisu poruszaliśmy szerzej w naszym artykule „Serwis klimatyzacji - co warto wiedzieć”

 

Mogę sobie sam zamontować klimatyzację.

Jeżeli jesteś domowym majsterkowiczem i chciałbyś zamontować własnoręcznie klimatyzację. Oczywiście dla chcącego nic trudnego.

Jednak warto być świadomym zysków i strat, taki montaż klimatyzacji nie będzie uznany przez żadnego producenta w przypadku, awarii. Koszt naprawy może przewyższać, oszczędności wynikające z własnoręcznego montażu.

Sterownik klimatyzatora, widać rękę która naciska przycisk wyłącz. Symbolizuje jeden z mitów na temat klimatyzacji.

Dobrze jest wyłączyć klimatyzator, kiedy opuszczasz dom.

Wychodząc do pracy na kilka godzin, wyłączenie klimatyzacji nie powoduje oszczędności a wręcz odwrotnie.

Trudniej klimatyzatorowi schłodzić nagrzane pomieszczenie niż utrzymać w nim zadaną temperaturę.

Jeżeli nasza nieobecność jest przewidywalna jak powrót z pracy. Możemy odpowiednio zaprogramować klimatyzację. W trakcie naszej nieobecności temperatura może być ustawiona nieco wyżej niż oczekiwana na codzinień, a przed powrotem może powracać do np. standardowej temperatury 22 °C lub 23 °C.

 

Mity na temat klimatyzacji - wnioski.

Większość mitów na temat klimatyzacji pochodzi z braku wiedzy, do czego może doprowadzić brak okresowych przeglądów i serwisu urządzenia, błędy w obsłudze klimatyzacji, również przyczyniają się do powstania mitów.

Serwis klimatyzatora jest jednym z elementów obsługi, którego nie możemy pominąć. Próba szukania oszczędności w okresowych przeglądach i serwisie nie tyle może doprowadzić do awarii urządzenia, ile naraża zdrowie użytkowników.
Współczesne klimatyzatory są wręcz bezobsługowymi urządzeniami, przy prawidłowym serwisie i konserwacji urządzenie służy przez długie lata.