Klimatyzacja dla alergika - na co zwrócić uwagę? 

Klimatyzacja dla alergika - na co zwrócić uwagę?

Kichający mężczyzna z alergiąDla większości z nas wiosna to czas porządków, prac w ogrodzie i korzystania z pierwszych promieni słońca. Jest to również okres intensywnego pylenia roślin, co dla alergików oznacza nasilenie objawów i dolegliwości związanych z alergią.

Klimatyzacja, choć nie jest specyficznym środkiem na alergię, może pomóc w zminimalizowaniu objawów, jeśli wybierzesz odpowiedni model.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator dla alergika?

Wybierając klimatyzację dla alergików warto zwrócić uwagę na klasę filtrów zastosowanych w urządzeniu. Odpowiedni system filtrów, który zatrzyma pyłki roślin, kurz, roztocza lub inne alergeny, jest wyznacznikiem, czy klimatyzator może pełnić funkcję oczyszczacza powietrza w naszym domu.

Tutaj warto wspomnieć, że typowy klimatyzator split jest w stanie schładzać lub ogrzewać jedno pomieszczenie, a zatem jego zdolność do filtrowania powietrza ogranicza się do miejsca, w którym zostanie zamontowany.

Filtr HEPA sercem systemu oczyszczania powietrza.

Filtr HEPA to nieodłączny element każdego systemu oczyszczania powietrza. To on stanowi serce urządzenia, dbając o to, aby powietrze, które oddychasz, było wolne od szkodliwych cząstek, takich jak pyłki, kurz, bakterie, wirusy czy roztocza. W zależności od klasy, filtr HEPA jest w stanie wyłapać ponad 99,9% zanieczyszczeń stałych. Wybierając klimatyzator dla alergików, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator jest wyposażony w filtr HEPA lub jego odpowiednik.

Na co można się natknąć wybierając klimatyzator dla alergików?

Wybierając klimatyzator dla osoby z alergią, możemy się spotkać z określeniami, takimi jak PM10, PM2,5 oraz PM1.0. Indeksy PM wskazują ilość pyłu zawieszonego w powietrzu w jednym metrze sześciennym, a liczby wskazują ich maksymalną średnicę. Wielkość pyłków, kurzu i zarodników mieści się w granicy do 10 μm (PM10). Producenci urządzeń klimatyzacyjnych z funkcją oczyszczania powietrza często chwalą się możliwościami swoich urządzeń, oznaczając je indeksem np. PM 1.0.

Wielkość zanieczyszczeń:

  • PM10 - pył zawieszony o średnicy do 10 μm, (kurz, pyłki, zarodniki)

  • PM2,5 - pył zawieszony o średnicy do 2 μm,

  • PM1,0 - pył zawieszony o średnicy do 1 μm.

wielkość alergenów

źródło:Particulate Matter (PM) Pollution | US EPA

 

Klimatyzator dla alergika

Poniżej przedstawiamy kilka serii urządzeń klimatyzacyjnych renomowanych producentów, które powinny pomóc w wyborze klimatyzatora.

 

Klimatyzatory Panasonic serii Etherea.

Klimatyzator Panasonic CS-Z20KEW

 

Panasonic Etherea to seria klimatyzatorów, która jest rekomendowana dla alergików. Dzięki zastosowaniu technologii nanoeTM X, klimatyzatory z serii Etherea mogą pomóc zapewnić czystsze środowisko i lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach, a także zwiększyć ochronę przed alergenami.

System oczyszczania powietrza nanoeTM X opiera się na wytwarzaniu naładowanych cząsteczek wody zawierających rodnik OH. Dzięki niewielkim rozmiarom cząsteczek nanoeTM X, z łatwością przenikają one do substancji, takich jak pyłki, pleśń, wirusy, bakterie czy nieprzyjemne zapachy.

 

 

Klimatyzatory LG serii Standard Plus.

Klimatyzator LG-Standard Plus R32

 

Klimatyzatory LG serii Standard Plus to urządzenia wyposażone w zaawansowane technologie filtracji powietrza.

Jednym z kluczowych elementów jest antyalergiczny filtr, który skutecznie redukuje pyłki, kurz i inne alergeny w powietrzu, zapewniając tym samym czyste i zdrowe środowisko w pomieszczeniu.

Dodatkowo, klimatyzatory te zostały wyposażone w Jonizator Plasmaster Plus, który pozwala na usuwanie z powietrza drobnoustrojów, wirusów, bakterii i innych szkodliwych substancji.

Dzięki temu, powietrze jest wolne od alergenów i drobnoustrojów.

 

 

Klimatyzatory Hisense serii Noble.

Klimatyzatory z serii Hisense Noble dzięki zastosowaniu wielowarstwowego filtra, który skutecznie usuwa z powietrza pyłki, kurz oraz bakterie. Filtr składa się z czterech warstw, aktywnego węgla, który całkowicie absorbuje szkodliwe gaz-y i zapachy, jonów srebra, które zabijają bakterie i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów, witaminy C, która neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się skóry, oraz filtru HEPA, który skutecznie usuwa z powietrza pyłki i zapylenie, a także bakterie. Dzięki takiemu kompleksowemu systemowi filtracji, powietrze w pomieszczeniu jest zawsze świeże i zdrowe dla wszystkich domowników.

Filtr Hepa 4w1

Filtr HEPA 4w1 opracowany przez firmę Hisense