Serwis klimatyzacji, Kiedy ?, Co ile ? Po co ? | Inventor 

Serwis klimatyzacji - co warto wiedzieć

Czyszczenie, serwis klimatyzacjiKlimatyzacja kojarzy się z ulgą w upalne dni, chłodzenie powietrza jest jego podstawową funkcją. Współczesne klimatyzatory posiadają możliwość ogrzewania powietrza zimą oraz jego filtracji, a nawet jonizacji. Aby klimatyzacja spełniała swoje zadanie, wymagany jest odpowiedni serwis i czyszczenie.  Artykuł odpowiada na podstawowe pytania, jak często czyścić klimatyzację, co obejmuje zakres czynności serwisowych oraz korzyści z dbania o klimatyzator.

 

Po co serwisuje się klimatyzację ?

Klimatyzacja jest urządzeniem niemal bezobsługowym, lecz wymaga okresowych przeglądów. Czyszczenie klimatyzacji domowej lub biurowej zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, grzybów w środku klimatyzatora. System filtrów w które urządzenie jest wyposażone, zatrzymuje kurz, zarodniki grzybów czy bakterie. Przy braku odpowiedniego serwisu, osadzają się w nadmiarze na powierzchni trudno dostępnych elementów klimatyzatora. Jak łopatki wentylatora, lamelach i rurkach wymiennika ciepła.

Brak odpowiedniego serwisu klimatyzacji doprowadza do gromadzenia się wewnątrz urządzenia zanieczyszczeń. Warstwa zanieczyszczeń działa jak izolacja na elementach klimatyzatora i staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Klimatyzator jest zmuszony pracować dłużej by uzyskać oczekiwany efekt. Dłuższa praca urządzenia skraca jego żywotność, wzrasta zużycie prądu, a tym samym rosną koszty eksploatacji. Zaniedbany klimatyzator jest źródłem zaniczyszczeń, pleśni i bakterii, które wywołują nieprzyjemny zapach - zła jakość powietrza bezpośrednio zagraża zdrowiu.

 

Co obejmuje serwis klimatyzacji – zakres czynności.

Serwis klimatyzacji domowej czy biurowej obejmuje czyszczenie i odgrzybianie instalacji. Zostaje sprawdzony stan filtrów oraz ich wymiana jeśli istnieje taka potrzeba. Sprawdzane są wszystkie elementy urządzenia jak wymiennik, sterownik, podłączenia przewodów i instalacji. W razie konieczności serwis obejmuje dodatkowe czyności w zależności od typu urządzenia.

 

Samodzielny czy profesjonalny serwis klimatyzacji ?

Podstawowe czyszczenie filtrów klimatyzatora jest dopuszczalne, ponieważ sama czynność nie jest skomplikowana. Natomiast okresowy przegląd klimatyzatora wymaga fachowej wiedzy i warto zlecić go serwisowi, który będzie wstanie dokonać gruntownego czyszczenia urządzenia oraz wykryć potencjalne usterki.

 

Kiedy serwisować klimatyzację – co ile ?

Klimatyzację domową czy biurową zaleca się serwisować dwukrotnie w ciągu roku. Jeżeli klimatyzacja pracuje w restauracji, sklepie warto zwrócić uwagę na stan filtrów i przeprowadzać czyszczenie co 2-3 miesiące. W razie potrzeby możemy zlecić dodatkowy serwis. Przegląd klimatyzacji warto przeprowadzić w okresie wiosennym na przełomie marca i kwietnia oraz jesiennym ( wrzesień – październik).

 

Podsumowanie

Czyszczenie klimatyzacji pozwala wydłużyć żywotność urządzenia, a także pozytywnie wpływa na jego wydajność i sprawność. Odpowiednio utrzymana klimatyzacja to przede wszystkim czyste powietrze wolne od bakterii, grzybów i kurzu.